Ադրբեջանում առանց նախազգուշացման անցկացվող զորավարժությունների հարցը բարձրացված է ԵԱՀԿ-ում: Այդ մասին ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հայտարարել է ԱԺ-ում:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի վարքն ու պահվածքն Արցախի հարցում ընդհանրապես նախարարության մշտական գերակա դիտարկման տակ է, և իրենք համապատասխան հայտարարություններ են անում, խնդիրները ներկայացնում երկկողմ ու բազմակողմ ձևաչափերով հանդիպումների ժամանակ, հայտնում է Yerkir.am-ը։
Մնացականյանի խոսքով՝ ԵԱՀԿ-ում կան մասնագիտական կառույցներ, որոնց առաջ էլ բարձրացվում են սպառազինությունների, ինչպես նաև զորավարժությունների մասին հարցերը, քանի որ այդ ամենի վերաբերյալ կան կանոններ, որոնք Ադրբեջանը չի հարգում։
Ադրբեջանն ու Թուրքիան հունիսի 7-13-ը համատեղ զորավարժություններ կանցկացնեն Նախիջևանում: Մարտական կրակով համատեղ մարտավարական «Անխախտելի եղբայրություն-2019» զորավարժությունները կանցնեն ըստ երկրների միջև Ռազմական համագործակցության մասին համաձայնագրի:
ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտարարել է, որՀայկական կողմն ուշի ուշով հետևում է Նախիջևանում կայանալիք թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունների նախապատրաստմանը:

Вопрос проводимых в Азербайджане без предварительного уведомления военных учений представлен в ОБСЕ. Об этом заявил в ходе заседания Национального собрания РА министр иностранных дел Зограб Мнацаканян.
По его словам, поведение Азербайджана в вопросе Арцаха находится под постоянным мониторингом министерства, и МИД делает соответствующие заявления, представляя проблемы в двустороннем и многостороннем форматах, пишет Yerkir.am.
«Эта обеспокоенность умещается в рамки региональной безопасности и стабильности. Каждый вопрос имеет свои форматы и конкретные платформы. Формат и платформа в этом вопросе – ОБСЕ, и вопрос уже был поднят для применения соответствующих инструментов», – сказал Мнацаканян о военных учениях Азербайджана.
Азербайджан и Турция с 7 по 11 июня проведут в Нахиджеване совместные тактические учения с боевой стрельбой «Нерушимое братство-2019». Учения пройдут в соответствии с Соглашением о военном сотрудничестве.