21 Հունիս 2019 - 09:04 AMT
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հերքել է ադրբեջանական ԶԼՄ-ների տարածած այն լուրը, թե իբր հունիսի 20-ին և լույս 21-ի գիշերը հայկական առաջապահ ստորաբաժանումները նռնականետերի կիրառմամբ խախտել են հրադադարի պահպանման ռեժիմը:
«Հերթական ապատեղեկատվություն է: Ավելին՝ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ վերջին օրերի ընթացքում ՊԲ դիրքապահ ստորաբաժանումների կողմից ոչ մի կրակոց չի արձակվել»,- ասվում է ԱՀ ՊՆ հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ. արտգործնախարարները պայմանավորվել են մոտ ապագայում հանդիպել համանախագահների հովանու ներքո:
Նշվել է, որ հանդիպմանը քննարկվել են վերջին իրադարձություններն ու ԼՂ հակամարտության կարգավորման հիմնական հարցերը։ Արձանագրելով վերջին կորուստները՝ համանախագահները կոչ են արել կողմերին ձեռնարկել անհապաղ միջոցներ խաղաղությանը և առարկայական բանակցություններին նպաստող մթնոլորտի վերականգման ուղղությամբ։

21 June 2019 - 10:53 AMT
Artsakh (Nagorno Karabakh) Defense Ministry refuted Friday, June 21 Azerbaijani media publications alleging that the Armenian side violated the ceasefire on the night of June 20-21 using grenade launchers.
Describing the claims as disinformation, the Ministry said the Artsakh Defense Army has not fired a single shot in the past several days.
The co-chairs of the OSCE Minsk Group have called on Armenia and Azerbaijan to take measures "to restore an atmosphere conducive to peace and favorable to substantive talks."
Igor Popov of the Russian Federation, Stéphane Visconti of France and Andrew Schofer of the United States of America hosted consultations between Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov and Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan on 20 June in Washington.