Հոկտեմբերի 10-11-ին տեղի կունենան Երեւանի 2790-ամյակին նվիրված տոնական միջոցառումներ: Այդ մասին այսօր հայտարարել է Երեւանի քաղաքապետի տեղակալ Վանո Վարդանյանը: Նրա խոսքերով, միջոցառումների հանդիսավոր բացումը տեղի կունենա հոկտեմբերի 10-ին Օպերայի եւ բալետի ազգային թատրոնում, փակումը` «Հրազդան» մարզադաշտում: Միջոցառումների շրջանակներում կկազմակերպվեն ցուցահանդեսներ, կանցկացվի Երեւանին նվիրված երգերի մրցույթ եւ համերգ Հանրապետության հրապարակում: Վանո Վարդանյանը հաղորդել է նաեւ, որ հանդիսություններին մասնակցելու համար Երեւան կժամանեն քույր քաղաքների ներկայացուցիչներ Իրանից, Վրաստանից, Ռուսաստանից, Ղազախստանից, Մոլդովայից ու Լատվիայից:
Երեւանը 12-րդ հայկական մայրաքաղաքն է, որը 2008թ. նշելու է իր հիմնադրման 2790-ամյակը: Էրեբունին (Երեւան) հիմնադրվեց մեր թվարկությունից առաջ 782թ. Հայկական լեռնաշխարհի հարավ-արեւելքում Արգիշտի Առաջինի կողմից: Սեպագիր քարը, որի վրա փորագրված է Երեւանի հիմնադրման տարեթիվը, գտնվում է Էրեբունի ամրոցի թանգարանում: Երեւանը Հայաստանի Առաջին Հանրապետության մայրաքաղաք հռչակվեց 1918թ. մայիսի 28-ին:
Էրեբունի-Երեւան տոնակատարությունն առաջին անգամ արվեց 1968թ., երբ լրացավ քաղաքի 2750-ամյակը: Մինչ 1988թ. այս տոնը նշվում էր ամեն տարի, սակայն Հայաստանի անկախացումից հետո ավանդույթը վերականգնվեց 1998 թ.:

10-11 октября состоятся праздничные мероприятия, посвященные 2790-летию Еревана. Об этом сегодня заявил вице-мэр Ереван столицы Вано Варданян. По его словам, торжественное открытие мероприятий состоится 10 октября в зале Национального театра оперы и балета, закрытие – 11 октября на стадионе “Раздан”. В рамках мероприятий будут организованы выставки, конкурс посвященных Еревану песен и концерт на Площади Республики. Вано Варданян сообщил также, что для участия в торжественных мероприятиях в Ереван прибудут представители городов-побратимов из Ирана, Грузии, России, Казахстана, Молдовы, Латвии.
Ереван – 12-ая армянская столица, которая в 2008 году отметит 2790-летие со дня своего основания. Эребуни (Ереван) был основан в 782 г. до нашей эры на юго-востоке Армянского нагорья царем Аргишти Первым. Краеугольная плита, на которой высечен год основания Еревана, цела до сих пор и находится в Музее-крепости Эребуни. Ереван был провозглашен столицей Первой Республики Армении 28 мая 1918 года.
Праздник “Эребуни-Ереван” впервые отмечался в 1968 г., когда городу исполнилось 2750 лет. До 1988 г. этот праздник отмечался ежегодно, однако после провозглашения независимости Армении традиция возобновилась лишь в 1998 году.