27 Հունիս 2019 - 07:34 AMT
ՀՀ կառավարության հունիսի 27-ի նիստում ընդունվել է նվազագույն աշխատավարձի շեմը 55,000 դրամից 68,000 դրամի բարձրացնելու մասին նախագիծը:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական ապահովության հարցերի փոխնախարար Գեմաֆին Գասպարյանն ասաց, որ «Նվազագույն աշխատավարձի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխությունների նախագիծը վերաբերվելու է մասնավոր ոլորտում աշխատող 45,000 մարդու, պետական ոլորտում՝ 35,000 մարդու:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը նշել է, որ որոշումը չի վերաբերվում բազային աշխատավարձին, որով հաշվարկվում է պետական պաշտոնյաների աշխատավարձը:
Նախագիծը պետք է քննարկվի և ընդունվի Ազգային ժողովի կողմից:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Բաբկեն Թունյանն ու Վարազդատ Կարապետյանն առաջարկել են հասցնել նվազագույն աշխատավարձը 63,000 դրամի:

Правительство Армении на заседании 27 июня одобрило законопроект о внесении изменений в Закон РА «О минимальной месячной заработной плате», согласно которому минимальную заработную плату предлагается повысить примерно на 24% – с 55,000 до 68,000 драм.
Заместитель министра труда и социальной защиты Армении Гемафин Гаспарян сказал, что проект поправок в закон РА о минимальной заработной плате затронет 45 тысяч работников частного сектора и 35 тысяч в государственном секторе.
Министр финансов Армении Атом Джанджугазян отметил, что решении не касается базового оклада, по которому рассчитывают зарплаты чиновников.
Проект должен быть обсужден и принят Национальным собранием РА.
Ранее депутаты от правящей фракции «Мой шаг» Национального собрания Армении Вараздат Карапетян и Бабкен Тунян представили законопроект о внесении изменений в Закон РА «О минимальной месячной заработной плате». Депутаты предлагали увеличить минимальную зарплату на почти 20% – с 55 000 драмов до 65 000 драмов.