27 Հունիս 2019 - 07:34 AMT
ՀՀ կառավարության հունիսի 27-ի նիստում ընդունվել է նվազագույն աշխատավարձի շեմը 55,000 դրամից 68,000 դրամի բարձրացնելու մասին նախագիծը:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական ապահովության հարցերի փոխնախարար Գեմաֆին Գասպարյանն ասաց, որ «Նվազագույն աշխատավարձի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխությունների նախագիծը վերաբերվելու է մասնավոր ոլորտում աշխատող 45,000 մարդու, պետական ոլորտում՝ 35,000 մարդու:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը նշել է, որ որոշումը չի վերաբերվում բազային աշխատավարձին, որով հաշվարկվում է պետական պաշտոնյաների աշխատավարձը:
Նախագիծը պետք է քննարկվի և ընդունվի Ազգային ժողովի կողմից:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Բաբկեն Թունյանն ու Վարազդատ Կարապետյանն առաջարկել են հասցնել նվազագույն աշխատավարձը 63,000 դրամի:

The government on Thursday, June 27 approved a draft law on raising minimum wage in Armenia by 23.6% – from AMD 55,000 (approx. $115) to AMD 68,000 ($143).
Deputy Minister of Labor and Social Security Gemafin Gasparyan said the move will cover 45,000 people working in the private sector and 35,000 others employed in the public sector.
According to Finance Minister Atom Janjughazyan, the draft bill has nothing to do with the base salary which is used to calculate the salaries of public officials
The bill has yet to be discussed and approved by the National Assembly.
Earlier, lawmakers from the ruling My Step alliance had proposed raising the minimum wage in the country to AMD 63,000 ($132).