Հուլիսի 11-ին ամբողջ աշխարհը նշում է Շոկոլադի համաշխարհային օրը: Այդ կապակցությամբ երևանյան The LOFT զարգացման կենտրոնը արդեն 4-րդ տարին անընդմեջ Choco Fest փառատոն-էքսպո է կազմակերպում շոկոլադի սիրահարների համար:
Ինչպես PanARMENIAN.Net -ին են հայտնել միջոցառման կազմակերպիչները, փառատոնին կմասնակցի շոկոլադ արտադրող 3 հայաստանյան ընկերություն, ինչպես նաև շոկոլադից հրուշակեղեն պատրաստող մի ընկերություն:
Փառատոնի շրջանակում կլինի համտես և շոկոլադի օրիգինալ տեսակների վաճառք, շոկոլադի պատրաստման վարպետության դաս, ինչպես նաև ֆիլմի ցուցադրություն:
Փառատոնը հնարավորություն է տալիս հայկական ընկերություններին ներկայացնել իրենց արտադրած շոկոլադի տեսականին լայն հանրությանը, ավելացնել սպառողների քանակը, գովազդել ընկերությունն ու ծանոթանալ մրցակիցների հետ:
Միջոցառման մեկնարկը 20:00-ին:
Շոկոլադի օրն առաջին անգամ անցկացրել են ֆրանսիացիները 1995-ին: Կարծիք կա, որ առաջինը շոկոլադ պատրաստել են ացտեկները՝ այն «աստվածների ըմպելիք» էր համարվում: Իսպանացի կոնկիստադորները, որոնք առաջին անգամ այն Եվրոպա հասցրեցին, քաղցրավենիքը «սև ոսկի» էին համարում և օգտագործում էին ֆիզիկական ուժերի և դիմացկունության ամրապնդման համար: Ավելի ուշ շոկոլադը Եվրոպայում տարածված էր միայն ազնվական շրջանակներում: Հայտնի կանայք այն աֆրոդիզիակ էին համարում: Եվ միայն 20-րդ դարում, երբ սկսվեց շոկոլադի արդյունաբերական արատդրություն, այն սկսեցին ճաշակել նաև հասարակ մարդիկ:

11 июля весь мир празднует Всемирный день шоколада. По этому случаю ереванский центр развития молодежи The LOFT уже четвертый год подряд организует фестиваль-экспо Choco Fest для любителей шоколада.
Как сообщили PanARMENIAN.Net организаторы мероприятия, в фестивале примут участие 3 армянских компании-производителя шоколадной продукции, а также компания, специализирующаяся на изготовлении кондитерских изделий из шоколада.
В рамках фестиваля запланированы угощение и продажа оригинальных видов шоколада, мастер-класс по изготовлению шоколада, а также показ фильма.
Начало мероприятия в 20:00.
День шоколада был придуман и впервые проведен французами в 1995 году.
Есть мнение, что первыми научились делать шоколад ацтеки. Они называли его «пищей богов». Испанские конкистадоры, которые впервые доставили его в Европу, окрестили лакомство «черным золотом» и использовали для укрепления физических сил и выносливости. Несколько позже потребление шоколада в Европе ограничивалось лишь аристократическими кругами. Выдающиеся женщины считали шоколад афродизиаком. Лишь в начале 20-го века с появлением промышленного производства шоколадом смогли насладиться и люди, не относящиеся к аристократии.