11 Հուլիս 2019 - 07:27 AMT
2020 թվականի հունվարի մեկից կենսաթոշակը կբարձրանա 10%-ով: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը:
Նա նշել է, որ բարձրացումը կառնչվի մոտ 560.000 մարդու:
Այդ մասին այսօր կառավարության նիստում հայտարարել է նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա ասել է, որ կառավարության արտահերթ նիստում, որն անցկացվել է դռնփակ ռեժիմով, հաստատվել է ՀՀ 2020-2022 թվականների պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրը: Այդ ժամանակ էլ կենսաթոշակները բարձրացնելու որոշում է կայացվել։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ-ն աստիճանաբար կենաթոշակների անկանխիկ եղանակով վճարման կանցնի: Համապատասխան որոշման նախագիծն ընդգրկված է իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում:Նշվում է, որ նախագծի ընդունման արդյունքում կնվազեն ՀՀ պետական բյուջեի՝ կենսաթոշակների վճարմանն ուղղված ծախսերը։

11 Июль 2019 - 08:44 AMT
С 1 января 2020 года пенсии в Армении вырастут на 10%. Об этом на своей странице в Facebook написала министр труда и социальных вопросов РА Заруи Батоян.
Она отметила, что увеличение социальных выплат затронет 560,000 человек.
Такое же заявление сделал 11 июля в ходе заседания правительства премьер-министр РА Никол Пашинян. По его словам, на внеочередном заседании правительства, которое проходило в закрытом режиме, была утверждена программа государственных среднесрочных расходов на 2020-2022 годы. Тогда же было принято решение об увеличении пенсий.
Ранее стало известно, что Республика Армения постепенно перейдет на выплаты пенсий безналичным способом.