Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) փորձագետների խմբի գնահատմամբ, ՀՀ միջուկային անվտանգության մակարդակն առավելագույն 4 միավորից 3.82 է, հայտնել է «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթը:
Նշվում է, որ հունիսին 7-օրյա ստուգողական առաքելությամբ Հայաստանում էր գործակալության փորձագետների խումբը, որի նպատակն էր քննարկել 2015 թվականի IRRS-ի (գործակալության կարգավորող մարմնի գործունեության դիտարկման միասնական առաքելությունը) կողմից տրված առաջարկների և խորհուրդների իրականացման ընթացքը:
Ստուգողական առաքելությունն անցկացվել է Հայաստանի կառավարության հրավերով և հյուրընկալվել է Հայաստանի Հանրապետության միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի կողմից:
ԱԷՄԳ-ի առաքելությունը փաստել է, որ Հայաստանը ամրապնդել է իր կարգավորող ենթակառուցվածքը առկա մարտահրավերների պայմաններում:

Уровень ядерной безопасности Армении повысился и оценивается в 3.82 балла из 4 возможных. Соответствующую оценку дали эксперты МАГАТЭ по итогам проведенного в июне мониторинга на Армянской АЭС, пишет газета «Республика Армения».
Отмечается, что целью проведенного 7 июня мониторинга миссии МАГАТЭ, осуществленного по приглашению правительства Армении и Госкомитета по регулированию атомной безопасности РА, являлась проверка выполнения предложений и рекомендаций организации.
Согласно отчетам экспертов, с 2015 года Армения реализовала ряд важных шагов, в том числе, приняла стратегию управления отработанным ядерным топливом и радиоактивными отбросами, провела интенсивные инспекторские проверки в сфере уровня готовности и противодействия авариям.