14 Օգոստոս 2019 - 09:19 AMT
Ուրուգվայը Հայաստանի համար շատ կարևոր, հուսալի գործընկեր է: Այդ մասին Ուրուգվայի ԱԳ նախարար Ռոդոլֆո Նին Նովոայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ հավելելով, որ Ուրուգվայը յուրաքանչյուր հայի մոտ նաև մեծ էմոցիոնալ զգացում է առաջացնում։
Նախարարը հավելել է, որ սա այն երկիրն է, որը դեռևս 1965-ին ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը և 2004-ին օրենքով էլ ավելի ամրապնդեց այդ ճանաչման փաստը, հայտնում է Panorama.am-ը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Ուրուգվայի հետ միջպետական հարաբերությունները հիմնվում են համընդհանուր արժեքների վրա՝ ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ, խաղաղություն, և այդ առումով համատեղ նպատակներն առաջա տանելու համատեղ գերակայութայն վրա, որի համար համագործակցում են նաև միջազգային հարթակներում։ Ուրուգվայն աջակցում է Հայաստանի այն ջանքերին, որոնք ուղղված են ցեղասպանության կանխարգելմանը։
Նախարարը նշել է, որ երկկողմ օրակարգում անդրադարձ է եղել հարաբերությունների բազմաթիվ հարցերի, քաղաքական երկխոսության շարունակականությանը, Ուրուգվայի մոտ 20 հազարանոց հայ համայնքի դերին՝ որպես 2 երկրների հարաբերություններում կամուրջի։ «20 հազար հայը ոչ միայն նվիրված քաղաքացիներ են Ուրուգվայի և մասնակցում են երկրի սոցիալ-տնտեսական քաղաքական, գիտական կյանքին, այլ նաև մնում են հավատարիմ իրենց ինքնությանը՝ որպես հայ»,-ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Կողմերը կարևորել են նաև խորհրդարանական մակարդակում շփումների ակտիվությունը, նշվեց, որ ձևավորված է միջխորհրդարանական բարեկամության խումբը։ԱԳ նախարարները քննարկել էին նաև միջազգային օրակարգի տարբեր հարցեր։
«Ներկայացրեցի Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման հարցում ՀՀ դիրքորոշումներն ու դրանց տրամաբանությունը։ Վերահաստատեցի, որ ԼՂ բնակչության, մեր հայրենակիցների անվտանգությունը եղել և մնում է գերակա մեր մոտեցումներում, ինչպես նաև դրանից բխող ստատուսի հարցը»,-ասել է ԱԳ նախարարը՝ հավելելով, որ խաղաղ կարգավորումն այլընտրանհք չունի։
ԱԳ նախարարը նաև նշել է, որ այս շաբաթվա ընթացքում Երևանում կբացվի Ուրուգվայի գլխավոր հյուպատոսություն, որի շուրջ քննարկումները եղել էին Նյու Յորքում նախորդ տարի։

14 Август 2019 - 09:44 AMT
Уругвай является очень важным, надежным партнером для Армении, заявил 14 августа министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян на совместной с главой МИД Уругвая Родольфо Нин Новоа пресс-конференции в Ереване.
«Кроме того, каждый армянин испытывает к Уругваю сильные эмоциональные чувства. Это страна, которая еще в 1965 году признала Геноцид армян, а в 2004 году силой закона еще более укрепила факт признания», – заявил Мнацаканян, пишет Panorama.am.
Министр иностранных дел Армении отметил, что межгосударственные отношения с Уругваем базируются на общих ценностях – демократии, правах человека, мире и на совместном приоритете продвижения общих целей в этом отношении, ради чего страны также сотрудничают на международных платформах. Уругвай поддерживает усилия Армении по предупреждению преступления геноцида.
Мнацаканян отметил, что в контексте двусторонней повестки дня были затронуты многочисленные вопросы, касающиеся взаимоотношений, продолжения политического диалога, роли 20-тысчяной армянской общины Уругвая в качестве моста в отношениях между двумя странами.
«20 000 армян являются не только преданными гражданами Уругвая и участвуют в социально-экономической, политической и научной жизни страны, но и остаются верными своей идентичности – армянами», – сказал глава МИД Армении.
Стороны также придали большое значение активизации контактов на парламентском уровне, было отмечено, что сформирована межпарламентская группа дружбы. Министры иностранных дел Армении и Уругвая также обсудили различные вопросы международной повестки дня.
«Я представил позиции Армении в вопросе мирного урегулирования карабахской проблемы и их логику. Я подтвердил, что безопасность населения Нагорного Карабаха, наших соотечественников была и остается приоритетом в наших подходах, а также вытекающий из этого вопрос статуса», – сказал министр иностранных дел Армении, добавив, что мирному урегулированию нет альтернативы.
Глава МИД Армении отметил также, что на этой неделе Генеральное консульство Уругвая откроется в Ереване, соответствующие обсуждения по этому вопросу состоялись в 2018 году в Нью-Йорке.