Warner Bros.-ը սկսել է «Մատրիցայի» շարունակության կինոարտադրությունը: Կիանու Ռիվզն ու Քերի Էնն Մոսը կվերադառնան Նեոյի և Թրինիթիի դերերին, իսկ ռեժիսորը կլինի Լանա Վաչովսկին: Այդ մասին հայտնել է Warner Bros.-ի վարչության նախագահ Թոբի Էմմերիխը:
Լանա Վաչովսկին կգրի սցենարը, ինչպես նաև հանդես կգա որպես ֆիլմի պրոդյուսեր և ռեժիսոր: Ֆիլմի վրա կաշխատեն սցենարիստներ Ալեքսանդր Հերմոնն ու Դևիդ Միթչելը, գրում է TJ-ն Variety-ի վրա հղումով:
«Գաղափարներից շատերը, որոնք ես և Լիլին ունեցել ենք 20 տարի առաջ մեր իրականության մասին, այժմ ավելի ակտուալ են դարձել: Ես շատ երջանիկ եմ, որ այդ կերպարները կվերադառնան իմ կյանք և շնորհակալ եմ իմ ընկերների հետ աշխատելու ևս մեկ փայլուն հնարավորության համար»,-ասել է «Մատրիցայի» ռեժիսոր, սցենարիստ և պրոդյուսեր Լանա Վաչովսկին:
Նկարահանումները նախատեսվում է սկսել 2020-ին:
Ինչպես նշել են Variety-ում, ստուդիան վաղուց է փորձում վերադառնալ «Մատրիցային», սակայն դա դժվար էր իրավունքների հետ կապված բարդ համակարգի պատճառով: Սակայն գործընթացն արագացավ «Ջոն Ուիք 3», «Խաղալիքների պատմությունը 4» ֆիլմերի լավ հասույթի և Վաչովսկիի սցենարի հաջողության ֆոնին՝ ստիպելով ստուդիայի ղեկավարությանը և Քիանու Ռիվզին մտածել հնարավոր վերադարձի մասին:

21 Август 2019 - 06:53 AMT
Warner Bros. запустила в производство продолжение «Матрицы». Киану Ривз и Кэрри-Энн Мосс вернутся к ролям Нео и Тринити, а режиссером выступит Лана Вачовски, сообщил председатель правления Warner Bros. Тоби Эммериха.
Лана Вачовски напишет сценарий, а также выступит продюсером и режиссером фильма. Над историей также будут работать Александар Хермон и Дэвид Митчелл — сценаристы Sense8, одного из последних проектов Вачовски, пишет TJ со ссылкой на Variety.
«Многие из идей, которые я и Лилли исследовали 20 лет назад о нашей реальности, стали сейчас даже более актуальными. Я очень счастлива вернуть этих персонажей в свою жизнь и благодарна за еще один шанс поработать с моими блестящими друзьями», – отметила режиссер, сценарист и продюсер «Матрицы» Лана Вачовски.
Съемки картины планируют начать в 2020 году.
Как отметили в Variety, студия давно пыталась вернуться к «Матрице», но разработку продолжения усложняла сложная структура владения правами. Однако процесс ускорился на фоне успешных сборов «Джона Уика 3», «Истории Игрушек 4», и сценария от Вачовски, который заставил руководство студии и Киану Ривза задуматься о возможном возвращении.
Предыдущие три части, вышедшие в 1999 и 2003 годах, собрали 1,6 миллиардов долларов в международном прокате.