Փարիզում տեղի է ունեցել «Շառլի հայացքը» ֆիլմի նախացուցադրությունը: Ֆիլմը, որը նվիրված է լեգենդար շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին, ստեղծվել է այն սյուժեների հիման վրո, որոնք հենց ինքը երգիչը տարիներ շարունակ նկարահանել է ընտանեկան արխիվի համար:
Ֆիլմի առաջին հանդիսատեսը փակ ցուցադրության ժամանակ երգչի հարազատներն ու մտերիմներն էին: Ազնավուրի նկարահանած կադրերն ուղեկցվում են նրա կատարումներով, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«1948-ին ֆրանսիական շանսոնի թագուհի էդիթ Պիաֆն առաջին տեսախցիկն է նվիրել Ազնավուրին, որի հետ վերջինս այլևս չբաժանվեց: 80-ականների սկզբին, երբ նկարահանված նյութն արդեն տասնյակ ժամերի էր հասնում, եզակի մի կինոօրագիր ստեղծվեց»,-պատմում է ֆիլմի ռեժիսոր և Ազնավուրի մտերիմ ընկեր Մարկ դի Դոմենիկոն:
Երգչի կյանքի իրադարձությունները ներկայացված են ֆիլմում այնպես, ինչպես Ազնավուրն է տեսել: Դա կինովեպ է իր համար թանկ երկրների ու քաղաքների, մերձավոր ընկերների, սեփական ուրախությունների և տխրության մասին, սիրո պատմության մասին:
Մահից որոշ ժամանակ առաջ Ազնավուրը սկսել էր վերանայել արխիվի նյութերը: Սակայն գրեթե 1,5 ժամ տևողության ֆիլմի վրա աշխատանքը Մարկ դի Դոմենիկոն ստիպված էր արդեն միայնակ ավարտել: Ֆիլմում ներկայացված են նաև Ազնավուրի մտորումները՝ վերցված նրա նամակներից ու գրքերից:
Ֆիլմն էկրան կբարձրանա Ֆրանսիայում հոկտեմբերի 2-ին: «Այս տարին շատ ծանր էր մեր ընտանիքի համար, բոլոր նրանց, ովքեր սիրում էին Ազնավուրին: Հիմա մենք մի քանի մեծ նախագիծ ենք սկսել, որոնք ուղղված են նրա ժառանգության պահպանմանը: «Շառլի հայացքը» ֆիլմն առաջինն է այդ շարքում»,-ասել է Շառլ Ազնավուրի հումանիտար հիմնադրամի պաշտոնական ներկայացուցիչ Քրիստինա Ազնավուր-Սարգսյանը:

Аван-премьера фильма «Взгляд Шарля» состоялась в Париже. Картина, посвященная французскому шансонье армянского происхождения Шарлю Азнавуру, создана на основе сюжетов, которые сам певец на протяжении многих лет снимал для домашнего архива.
Первыми зрителями фильма на закрытом просмотре в кинотеатре Elysées – Biarritz на Елисейских полях стали родные и близкие друзья артиста. Кадры, снятые Азнавуром, сопровождаются его лучшими песнями, пишет ТАСС.
«В 1948 году королева французского шансона Эдит Пиаф подарила Шарлю Азнавуру первую в его жизни кинокамеру, с которой он больше не расставался, – рассказал режиссер фильма и близкий друг артиста Марк ди Доменико. – К началу восьмидесятых, когда отснятый материал составлял уже десятки часов, возник уникальный кинодневник».
События жизни певца представлены в фильме так, как видел их он сам. Это киноповесть о дорогих ему странах и городах, ближнем круге друзей, собственных радостях и печалях, историях любви.
Незадолго до смерти Азнавур начал просмотр материала. Завершать работу над почти полуторачасовым фильмом Марку ди Доменико пришлось затем самостоятельно. В текст фильма вошли размышления самого артиста, взятые из его писем и книг.
Картина выйдет на экраны Франции 2 октября. «Этот год был очень сложным для нашей семьи, для всех, кто любил Азнавура, – сказала официальный представитель гуманитарного Фонда Шарля Азнавура Кристина Азнавур-Саркисян. – Сейчас мы начали несколько больших проектов, направленных на сохранение его наследия. Фильм «Взгляд Шарля» – один из первых в этом ряду».
Шансонье умер в ночь на 1 октября 2018 года в возрасте 94 лет в своем доме на юге Франции. Ему были отданы государственные и военные почести. Церемонию на территории исторического Дома Инвалидов в Париже возглавил президент республики Эмманюэль Макрон.