ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով կատարված անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել են «Հայելի» ակումբի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքի մի շարք հանգամանքներ: Մեղադրանք է առաջադրվել 4 անձի:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ մի խումբ անձինք ձվերով հարվածել են «Հայելի» ակումբի պատին, փակցրել պաստառներ և հայտնել, որ չեն թույլատրելու լրատվական կայքի աշխատանքը՝ կապված «hayeli.am» լրատվական կայքում հրապարակված «Ալիևի ուշացած, բայց ուժգին պատասխանը Փաշինյանին՝ Պուտինի մոտից» վերտառությամբ հոդվածի հետ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 4 երիտասարդներին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Հոկտեմբերի 5-ին քաղաքացիներ Դավիթ Հովհաննիսյանը, Սարգիս Մանուկյանը, Արտակ Մարգարյանը և Հայկ Ստեփանյանը, եկել են «Հայելի» մամուլի ակումբի ու նույնանուն կայքի գրասենյակի մոտ, որտեղ ձվերով հարվածել են փակ գրասենյակի դռանն ու պատերին և Իլհամ Ալիևի, ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի ու վերջինիս քույր Անժելա Թովմասյանի լուսանկարներով պաստառներ կպցրել այնտեղ։
Ինչպես իրենք մասնակիցները պատմել են ֆեյսբուքյան իրենց եթերում, այսպիսով նրանք բողոքն էին հայտնում «Ալիևի ուշացած, բայց հուժկու պատասխանը Փաշինյանին» հոդվածին (այն առկա է կայքում խմբագրված՝ Ալիևի ուշացած, բայց «ուժգին» պատասխանը Փաշինյանին՝ Պուտինի մոտից» վերնագրով՝ խմբ․)։

15 Октябрь 2019 - 09:13 AMT
В результате необходимых следственных и процессуальных действий, проведенных по уголовному делу, расследуемому в следственном отделе по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета Армении по городу Еревану, установлен ряд обстоятельств инцидента с воспрепятствованием законной профессиональной деятельности пресс-клуба Hayeli («Зеркало»). Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Отмечается, что обвинение предъявлено 4 лицам. Согласно добытым следствием данным, группа лиц забросала яйцами и заклеила плакатами стену пресс-клуба Hayeli и заявила, что не допустит деятельности информационного сайта из-за публикации на портале hayeli.am статьи под заголовком «Запоздалый, но мощный ответ Алиева Пашиняну».
По совокупности добытых доказательств четверым молодым людям предъявлено обвинение по части 1 статьи 164 («Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста») УК РА.
В отношении них избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Предварительное следствие продолжается.
5 октября Давид Ованнисян, Саргис Манукян, Артак Маргарян и Айк Степанян пришли к офису и пресс-клубу Hayeli, закидали яйцами двери и стены закрытого офиса, а также развесили постеры с фотографиями президента Азербайджана Ильхама Алиева, главы КС РА Грайра Товмасяна и его сестры Анжелы Товмасян.