Մոսկվայից Երևան տեղափոխված ճարտարապետ Հայկ Զալիբեկյանը «Գրադարակ» նախաձեռնության համահիմնադիրն է։2 տարում նախաձեռնության արդյունքում կառուցվել է դպրոցական ժամանակակից 4 գրադարան Հայաստանի 3 մարզում:
Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկից, Տավուշի մարզի Մովսեսից ու Չորաթանից և Լոռու մարզի Ամրակիցից հետո հաջորդ գրադարանը նախատեսվում է կառուցել Արագածոտնի մարզի Արագածավան գյուղում: Այս նպատակով դրամահավաքն արդեն սկսված է, $47,400-ն այն գումարն է, որի առկայության դեպքում Արագածավանը կունենա ժամանակակից գրադարան:
Գրադարանները կառուցվում են գյուղական համայնքներում, ըստ նախաձեռնության հեղինակների՝ այն վայրերում, որտեղ լավ կրթությունը, միջավայրն ու հնարավորությունները բացակայում են։
Դրախտիկի գրադարանի տարածքը «Գրադարակի» գալուց առաջ ու հետո
«Իհարկե, մենք հաշվի ենք առնում աշակերտների քանակը, բնակիչների քանակը, կողքի գյուղերի հետ կապը՝ որպեսզի գրադարանից կարողանան օգտվել այլ համայնքների երեխաները նույնպես։ Մեզ համար կարևոր, բայց ոչ պարտադիր պայման է նաև «Դասավանդի՛ր, Հայաստանի» մասնակից ուսուցչի ներկայությունը դպրոցում։ Կարևոր է նաև համայնքի, դպրոցի ղեկավարության անձնական հետաքրքրությունը, մոտիվացիան։ Նոր վայր ընտրելուց առաջ մենք այցելում ենք համայնք, շփվում իրենց հետ, հասկանում իրենց մոտիվացիան. ոչ միշտ կա իրական մոտիվացիա լավ գրադարան ունենալու, լինում են դեպքեր, երբ գրադարանը պետք է սիրուն ֆոտոներ անելու համար»,- ասում է Զալիբեկյանը։
Կառուցումից, կահավորումից հետո գրադարանը համալրվում է գրքերով՝ շուրջ 300 նոր գիրք, հրատարակված հայկական հրատարակչությունների կողմից: «Գրքերը գեղարվեստական են, մասնագիտական, տարբեր լեզուներով։ Փորձում ենք ընտրել գրքեր, որոնք հետաքրքիր կլինեն տարբեր տարիքային խմբերի երեխաներին ու մեծահասակներին։ Բացի գրքերից մենք գրադարանները ապահովում ենք սեղանի խաղերով, փորձում ենք կազմակերպել հետաքրքիր հանդիպումներ գրադարանում՝ մաստեր կլասներ, դասախոսություններ, կինոդիտումներ և այլն»,- ասում է Զալիբեկյանը։
Կառուցվող գրադարանը դառնում է ամբողջ համայնքինը՝ մեծից փոքր կարող են գալ կարդալ: Այս պահանջը դպրոցի առջև դրվում է կառուցողների կողմից: Համայնքային գրադարանները ունենում են նաև գրադարանավարներ (եթե մինչ այդ դպրոցը չի ունենում նման հաստիք) և պահանջներից մեկն այն է, որ գրադարանն աշխատի նաև դասերից հետո, հանգստյան օրերին։ Զալիբեկյանը պատմում է, որ գրադարաններից մեկը հաճախող միջին դասարանի մի տղա, ով մինչև գրադարանի կառուցումը կարդալ չգիտեր, գրադարանի բացումից հետո, ցանկանալով միշտ հաճախել, սովորել է գրել-կարդալ, իսկ հիմա ինքն է գրադարան հաճախող փոքրիկներին տառերը սովորեցնում: «Նման պատմություններ շատ ունենք, համայնքների երեխաները իրենց հյուրերին հպարտությամբ են պատմում գրադարանի մասին»,- ասում է Հայկ Զալիբեկյանը։
Բոլոր գրադարանները կառուցվել են միայն նախաձեռնողների հայթայթած գումարների հաշվին. դեռ ոչ մի գումարային աջակցություն կառավարության, համայնքի կամ դպրոցի կողմից չի եղել:

Архитектор Айк Залибекян, переехавший из Москвы в Ереван, является соучредителем инициативы «Градарак» («Библиотека»). За два года в рамках инициативы были построены 4 современные школьные библиотеки в 3 регионах Армении.
После Драхтика Гегаркуникской области, Мовсеса и Чоратана Тавушской области и Амракица Лорийской области следующую библиотеку планируется построить в селе Арагацаван Арагацотнской области. Сбор средств для этой цели уже начался, 47400 долларов – это сумма, при наличии которой у Арагацавана появится современная библиотека.
Инициатива занимается строительством библиотек в сельских общинах, по словам Залибекяна, – там, где хорошее образование, благоприятная среда и возможности отсутствуют.
«Конечно, мы учитываем количество учеников, количество жителей, контакты с соседними селами, чтобы дети из других общин также могли пользоваться библиотекой. Личный интерес и мотивация общины, руководства школы также имеет важное значение. Прежде чем выбрать новое место, мы посещаем общину, общаемся с жителями, узнаем их мотивацию: не всегда есть реальная мотивация иметь хорошую библиотеку, бывают случаи, когда библиотека нужна, чтобы просто делать красивые фотографии»,- отметил Залибекян.
После строительства и отделки в библиотеке появляются около 300 новых книг от армянских издательств.
«Это художественные, профессиональные книги на разных языках. Мы стараемся выбирать книги, которые будут интересны детям и взрослым всех возрастов. Помимо книг, мы предоставляем библиотекам настольные игры, стараемся организовать в библиотеке интересные встречи – мастер-классы, лекции, показы фильмов и т. д.»,- рассказал Залибекян.
Новые библиотеки принадлежат всей общине, все – от мала до велика, могут приходить и читать. Это требование ставится перед школой авторами инициативы.
В библиотеках также есть библиотекари (если в школе такой должности раньше не было), и одним из требований является то, что библиотека также работает после уроков и по выходным. Залибекян рассказал, что один из посещающих библиотеку детей не умел читать до ее строительства, а после научился, так как ему понравилось ходить в библиотеку: теперь он сам помогает младшим в библиотеке, учит их буквам.
«У нас много таких историй, и дети из общин с гордостью рассказывают своим гостям о библиотеке»,- отметил Залибекян.
Все библиотеки были построены исключительно за счет средств, собранных инициаторами, правительство, община или школа еще ни разу не оказывали какой-либо финансовой поддержки.