Ճապոնիայի կառավարության հրավերով Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ հոկտեմբերի 19-ին կմեկնի Տոկիո՝ մասնակցելու Ճապոնիայի կայսեր՝ Նարուհիթոյի գահակալության հանդիսավոր արարողությանը:
Ճապոնիայի 85-ամյա կայսր Աքիհիթոն 2019-ի ապրիլին պաշտոնապես հրաժարվել էր գահից: Նրան փոխարինել է 59-ամյա որդին՝ թագաժառանգ Նարուհիթոն:
Նոր կայսեր գահակալության հիմնական ծիսակարգերը մասնավորապես ներառում են հանդիսավոր ճաշկերույթ, ինչպես նաև պաշտոնական ընդունելություն. նախագահ Սարգսյանը կմասնակցի Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի անունից կազմակերպվող ընդունելությանը: Այս արարողություններին ներկա կլինեն աշխարհի բազմաթիվ երկրների նախագահներ ու կառավարությունների ղեկավարներ, այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Ճապոնիա աշխատանքային այցի ընթացքում նախագահ Արմեն Սարգսյանը երկկողմ հանդիպումներ կունենա տարբեր երկրների նախագահների ու վարչապետների հետ: Նախագահը նաև կայցելի Տոկիոյի ֆոնդային բորսա, Ճապոնիայի միջուկային կարգավորման գործակալություն, ինչպես նաև աշխարհի առաջատար արդյունաբերական և տեխնոլոգիական ընկերություններից մեկը՝ Mitsubishi Heavy Industries ընկերություն, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Հայաստանի նախագահը հանդիպումներ կունենա նաև ճապոնական մի շարք խոշոր ընկերությունների ղեկավարների հետ՝ քաջալերելու նրանց այցելել Հայաստան, ծանոթանալ համագործակցության հնարավորություններին ու հեռանկարներին: Նախագահ Արմեն Սարգսյանը նաև դասախոսությամբ հանդես կգա Տոկիոյի համալսարանում:

19 Октябрь 2019 - 10:38 AMT
По приглашению правительства Японии президент Республики Армения Армен Саркисян с супругой Нуне Саркисян 19 октября отправятся в Токио для участия в торжественной церемонии интронизации императора Японии Нарухито. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
85-летний японский император Акихито официально отрекся от престола в апреле этого года. Его сменил 59-летний сын, наследный принц Нарухито.
Основной церемониал интронизации нового императора включает, в частности, торжественный ужин, а также официальный прием. Президент РА Саркисян примет участие в приеме от имени премьер-министра Японии Синдзо Абэ. В этих церемониях примут участие президенты и главы правительств многих стран мира, другие высокопоставленные чиновники.
Во время своего рабочего визита в Японию Саркисян проведет двусторонние встречи с президентами и премьер-министрами разных стран. Президент также посетит Токийскую фондовую биржу, Японское агентство по ядерному регулированию и одну из ведущих мировых промышленных и технологических компаний Mitsubishi Heavy Industries.
Президент Армении также проведет встречи с руководителями ряда крупных японских компаний, с целью призвать их посетить Армению, познакомиться с возможностями и перспективами сотрудничества. Саркисян также выступит с лекцией в Токийском университете.