ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը որոշել է բավարարել դատախազության բողոքը և 1 ամիս առաջ «Հյուսիս-Հարավի» գործով գրավի դիմաց ազատ արձակված տրանսպորտի և կապի նախկին նախարար, «Սթոնս» ՍՊ ընկերության աշխատանքները համակարգող Գուրգեն Սարգսյանի հանդեպ որպես խափանման միջոց ընտրել կալանավորումը, հայտնում է «Լուրերը»:
Սեպտեմբերին քննիչը կալանավորման միջնորդություն էր ներկայացրել առաջին ատյանի դատարան, սակայն դատարանը մերժել էր միջնորդությունը և Սարգսյանին ազատ արձակել՝ 10 մլն դրամ գրավի դիմաց:
«Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի մշակման և իրագործման գործընթացում թույլ տրված առերևույթ չարաշահումների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում Գուրգեն Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՔՕ 38-189-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 38-190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 38-205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Ըստ մեղադրանքի՝ Գուրգեն Սարգսյանը Սեդրակ Առուստամյանի, Սուրեն Ավագյանի հետ միասին, Հյուսիս-Հարավ ավտոճանապարհի Թալին-Լանջիկ և Լանջիկ-Գյումրի հատվածների շինարարական աշխատանքներն իրականացնող կապալառու «ՍԻՆՈՀԻԴՐՈ ՔՈՐՓՈՐԵՅՇՆ» ՍՊԸ հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Վեն Սիաոյի հետ, կնքել է երկու կեղծ պայմանագիր, ծառայությունների մատուցման կեղծ հաշիվներ, որոնցով «ՍԻՆՈՀԻԴՐՈ ՔՈՐՓՈՐԵՅՇՆ»-ից դուրս են գրվել ապօրինի ֆինանսական միջոցներ, որոնց ծագումը թաքցվել է տարբեր փոխանցումների ու կանխիկացումների միջոցով։

В рамках расследуемого Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении уголовного дела о предполагаемых злоупотреблениях в процессе разработки и реализации программы «Транспортный коридор Север-юг» арестован бывший министр транспорта и связи, координатор работ ООО «Стонс» Гурген Саркисян. Об этом сообщает пресс-служба СК РА.
Координатору работ ООО «Стонс», привлеченному в качестве субподрядчика в работах по строительству участков Талин-Ланджик и Ланджик-Гюмри, Саркисяну было предъявлено обвинение по ч.3 ст. 38-189 и ч.2 ст. 38-205 УК РА.
Следователь представил в суд ходатайство об избрании в отношении Саркисяна меры пресечения в виде заключения под стражу, ходатайство было отклонено, Саркисян был отпущен под залог.
22 октября Апелляционный уголовный суд постановил: удовлетворить жалобу прокуратуры и избрать в отношении Саркисяна меру пресечения в виде заключения под стражу.