Աշխարհահռչակ System Of A Down ռոք խումբը հոնորար չի վերցնի 2020-ի հունիսին Երևանում կայանալիք համերգի համար: Այդ մասին ասվում է խմբի հայտարարության մեջ:
Իր հայտարարությամբ SOAD-ը նաև հերքել է որոշ հայկական ԶԼՄ-ների այն հրապարակումը, թե խումբը շահույթ է ստացել 2015-ին Երևանում ունեցած անվճար համերգից: Խումբն իր «նողկանքն» է հայտնել արվեստը քաղաքականացնելու փորձերի հանդեպ:
2015-ին SOAD-ը անվճար համերգով հանդես եկավ Երևանի Հանրապետության հրապարակում: Համերգը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին:
«2015-ին մեզ հրավիրել էր ՀՀ կառավարությունը, բոլոր ծախսերը, այդ թվում բեմի կառուցումը, թիմի ծախսերը, թռիչքն ու կացությունը ապահովել էին հովանավորները: Ոչ SOAD-ը, ոչ որևէ մեկը մեր թիմից նույնիսկ մեկ լումա չի վաստակել 2015-ի համերգից: Մենք ցավում ենք, որ ստիպված ենք հանդես գալ այսպիսի հայտարարությամբ, նողկալի է, որ մեր խումբը օգտագործվում է քաղաքական հայտարարությունների համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

Всемирно известная рок-группа System Of A Down не возьмет гонорар за запланированный в июне 2020 года концерт в Ереване. Об этом говорится в заявлении группы.
В своем заявлении группа также опровергла сообщения некоторых армянских СМИ о том, что получила прибыль от своего бесплатного концерта в Ереване в 2015 году. Группа выразила «отвращение» к попыткам политизировать искусство.
В 2015 годуSOAD выступила с бесплатным концертом на Площади Республики в Ереване. Концерт был приурочен к 100-летию со дня Геноцида армян.
«В 2015 году нас пригласило правительство Армении, все расходы, в том числе установка сцены, расходы на команду, перелеты и проживание, были покрыты спонсорами. Ни SOAD, ни кто-либо из нашей команды даже копейки не заработал на концерте 2015 года. Мы сожалеем, что вынуждены выступить с подобным заявлением, отвратительно, что наша группа используется для политических заявлений», – говорится в заявлении.