5 Նոյեմբեր 2019 - 10:22 AMT
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, մեկնարկել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով հերթական նիստը։
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամներից Հայկ Ալումյանը հայտարարել է, թե միջնորդություն ունի, որը վերաբերում է խափանման միջոցին։ Պաշտպանական խումբը միջնորդել է գրավով ազատ արձակել Ռոբերտ Քոչարյանին, հայտնում է Aysor.am-ը:
Սահմանադրական դատարանում Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանն ասել է, որ անձի անձնական ազատության իրավունքը չի կարող ստորադասվել որևէ այլ իրավունքի։
Մինչ այդ, մեղադրող դատախազներն ու տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչներն առարկում էին քննարկել խափանման միջոցի միջնորդությունը, սակայն դատարանը թույլատրեց ներկայացնել այն։
Արամ Վարդևանյանն ասել է, թե միջնորդում են գրավի կիրառումը ճանաչել թույլատրելի ու որոշում կայացնել Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը փոխարինել գրավով՝ սահմանելով գրավի ողջամիտ չափ։
Մեղադրող դատախազը, սակայն, հայտարարել է, թե դատախազությունը շարունակում է պդնել, որ առկա է քննությանը խոչընդոտելու ու վարույթն իրականացնող մարմնից թաքնվելու ռիսկը։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը սեպտեմբերի 20-ին մերժել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնորդությունը:
Քոչարյանը մեղադրվում է Մարտի 1-ի գործով՝ այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ:

5 Ноябрь 2019 - 11:20 AMT
В суде общей юрисдикции Еревана 5 ноября под председательством судьи Анны Данибекян началось очередное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
Адвокат второго президента Айк Алумян заявил, что намерен представить ходатайство, которое касается меры пресечения. Сторона защиты ходатайствовала об освобождении Роберта Кочаряна под залог.
Представитель Кочаряна в Конституционном суде Арам Вардеванян заявил, что «право на свободу не может ставиться ниже или ограничиваться какого-либо другим правом», пишет Aysor.am.
До этого прокуроры и представители правопреемников потерпевших возражали против обсуждения ходатайства о мере пресечения, однако суд разрешил адвокатам представить его.
Вардеванян заявил, что ходатайствует о признании допустимым применения залога и принятии решения о замене меры пресечения Роберту Кочаряну в виде ареста на освобождение под залог, установив разумный залог.
Прокурор Геворк Багдасарян, однако, заявил, что прокуратура продолжает утверждать, что существует риск воспрепятствования расследованию и попытки скрыться от органа, осуществляющего производство.