11 Նոյեմբեր 2019 - 10:54 AMT
Առանց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համաձայնության որևէ պայմանավորվածության հասնել չի ստացվի: Անդրադառնալով ԼՂՀ կարգավորման հարցին՝ այս մասին ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Բոլորին հասկանալի է, որ առանց Լեռնային Ղարաբաղի համաձայնության որևէ համաձայնագիր կնքելն անհնար է: Հայաստանն այն պարզապես չի ստորագրի: Ուզում եմ նշել, թե մեր հանդիպման ընթացքում ինչ ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նա հիշեցրերց իր հանրային ելույթը, որտեղ նշել էր, որ վերջնական համաձայնագիրը պետք է հաշվի առնի Հայաստանի, Ղարաբաղի և Ադրբեջանի հետաքրքրությունները: Սրա հետ դժվար է վիճել»,- նշել է Լավրովը:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է տեսնում ինքը Ղարաբաղյան հարցի լուծումն այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը հակված է այն դիտարկել տարածքային ամբողջականության տեսակետից, Լավարովը կրկնել է Փաշինյանի բանաձևը՝ համաձայնագիրը պետք է հաշվի առնի բոլոր երեք կողմերի հետաքրքրությունները:
«Տարածքային ամբողջականության սկզբունքը, ինքնորոշումը և վեճերի բացառապես խաղաղ կարգավորման սկզբունքներն ամրագրված են երկրների միջև քննարկված փաստաթղթերի բոլոր տարբերակներում: Ցանկացած դեպքում, վերջնական որոշումը պետք է հաշվի առնի բոլոր այս սկզբուքները: Սրա հետ չեն վիճում ոչ Երևանը, ոչ Բաքուն»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը:
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը Հայաստան է այցելել նոյեմբերի 10-ին, նոյեմբերի 11-ին նա հանդիպել է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:

11 Ноябрь 2019 - 11:58 AMT
Без согласия народа Нагорного Карабаха никакие договоренности по карабахскому урегулированию оформить будет невозможно. Об этом заявил 11 ноября в Ереване министр иностранных дел России Сергей Лавров в ходе совместной пресс-конференции с главой МИД Армении Зограбом Мнацаканяном.
«Всем понятно, что без согласия народа Нагорного Карабаха никакие договоренности оформить будет невозможно. Армения просто их не подпишет. Вот из этого мы исходим. Хочу отметить то, что сказал на нашей встрече премьер-министр Армении Никол Пашинян: он упомянул о своем публичном заявлении, которое гласило, что итоговые договоренности должны учитывать интересы и Армении, и Карабаха, и Азербайджана. С этим трудно спорить», – отметил Лавров.
Он также ответи на вопрос, каким видит решение карабахского конфликта при том, что Азербайджан настаивает на его разрешении исключительно при соблюдении своей территориальной целостности. Лавров вновь повторил слова премьера Армении о том, что решение конфликта должно учитывать интересы всех трех сторон.
«Принципы территориальной целостности, самоопределения и исключительно мирного урегулирования споров закреплены во всех вариантах документов, которые обсуждаются между сторонами. В любом случае окончательное решение должно учитывать все эти принципы. С этим не спорят ни Ереван, ни Баку», – сказал Лавров.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров прибыл в Армению 10 ноября, а 11 ноября он встретился с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.