Թալիշի վերակառուցումից հետո այս պահին արդեն 46 ընտանիք վերադարձել է հայրենի գյուղ, ևս 5 ընտանիքի վերադարձն ընթացքի մեջ է։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը։
«Բացի նրանից, որ գյուղն ունի ապրելու համար նախատեսված բոլոր պայմանները՝ նոր դպրոց, մանկապարտեզ, բուժկետ, հանդիսությունների տուն, գյուղապետարան, հետ վերադարձած ընտանիքների համար նախատեսված տներն ամբողջությամբ կահավորված են»,- նշել է Աբրահամյանը։
Թալիշը Լեռնային Ղարաբաղի Մարտակերտի շրջանի գյուղերից է: 2016 ապրիլյան պատերազմի ժամանակ ադրբեջանցիներին հաջողվել էր մտնել գյուղ, նրանք գնդակահարել էին այնտեղ մնացած մի քանի խաղաղ բնակչի: Ապրիլյան պատերազմից որոշ ժամանակ անց մեկնարկեց Թալիշ գյուղի վերաբնակեցումը:

13 Ноябрь 2019 - 08:58 AMT
В восстановленное село Талиш Мартакертского района Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) уже вернулись 46 семей, возвращение еще 5 семей сейчас в процессе. Об этом на своей странице в Facebook сообщил советник президента Арцаха Тигран Абрамян.
«Кроме того, что в селе созданы все условия для проживания – новая школа, детский сад, медицинский пункт, дом торжеств, сельская администрация, предусмотренные для вернувшихся семей дома полностью обставлены», – отметил он.
Село Талиш было обстреляно азербайджанцами в апреле 2016 года. Тогда им удалось пробраться в Ташиш и жестоко убить нескольких мирных жителей. После этого начались работы по восстановлению села, в него стали возвращаться местные жители.