ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը, մամուլի ասուլիսում անդրադառնալով Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Մամեդյարովի հարցազրույցին, հայտարարել է, որ ներկա փուլում ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ բանակցային սեղանին որևէ փաստաթուղթ չկա։
Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը ադրբեջանական հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ բանակցությունների ընթացքում հայկական կողմում հայտնվել են տարբեր փաստաթղթեր, որոնցից վերջինը «Լավրովի պլանն» էր:
«Ներկա փուլում որևէ փաստաթուղթ չի քննարկվում: Չէի ցանկանա համարել, որ իրենց կողմից կար տեխնիկական վրիպակ, որովհետև անհասկանալի է, թե ինչի մասին է խոսում պարոն Մամեդյարովը»,-ասել է Աննա Նաղդալյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Մամեդյարովը հարցազրույցում ասել է. «Լավրովի պլանը» դա մոտ 2 տարի առաջ Մոսկվայում տեղի ունեցած սերտ բանակցությունների արդյունք է, բայց միևնույն է այն հիմնված է Մադրիդյան սկզբունքների վրա: Կա ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների 2019-ի մարտի 9-ի հայտարարությունը, որտեղ ներկայացված է միջնորդների տեսլականը բանակցություններում առաջ շարժվելու վերաբերյալ: Էությունը շատ պարզ է՝ փուլայնություն: Առաջին փուլում դուրս են բերվում զորքերը, ադրբեջանական բնակչությունը վերադառնում է, դրան հաջորդում է անվտանգության ապահովումն ու կոմունիկացիաների կարգավորումը: Ուստի մեր առաջարկը հայկական կողմին կարելի է բնութագրել որպես «խաղաղություն բարգավաճման հեռանկարով»,-ասել է ադրբեջանցի նախարարը:

13 Декабрь 2019 - 12:56 AMT
Армения и Азербайджан на данный момент не обсуждают какой-либо документ по карабахскому урегулированию. Об этом заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
12 декабря глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил, что на переговорах с армянским коллегой обсуждаются «конкретные и реальные моменты». Глава МИД Азербайджана подчеркнул, что в ходе переговоров с армянской стороны появлялись различные документы, последним из которых является «План Лаврова».
«Никакой документ на данный момент не обсуждается. Не хотела бы думать, что есть техническая ошибка с их стороны, потому что непонятно, о чем говорит господин Мамедъяров», – сказала Нагдалян на пресс-конференции, пишет Aysor.am.
Мамедъяров заявил, что «План Лаврова» – это результат плотных дискуссий, где-то два года назад в Москве. Но он все равно основывается на «мадридских принципах». Есть заявление сопредседателей МГ ОБСЕ от 9 марта 2019 года, в котором как раз определено видение посредников для движения вперед в переговорах. Суть очень простая – поэтапность. На первом этапе вывод войск, возвращение азербайджанского населения, обеспечение безопасности, налаживание коммуникаций. Поэтому наше предложение армянской стороне можно охарактеризовать как «мир с перспективой процветания», – отметил он.