2019-ի ամռանը AP Cinema կինոընկերությունը սկսել է «Ոսկե դուբլ» աշխատանքային անվանումով մեծ կինոնախագծի իրականացումը։ Դա լիամետրաժ գեղարվեստական ֆիլմ է, նվիրված լեգենդար «Արարատ» ֆուտբոլային թիմին, որը 1973-ին դրամատիկ պայքարում նավճեց ԽՍՀՄ չեմպիոնի ոսկե մեդալն ու ԽՍՀՄ Գավաթը։
ԽՍՀՄ գավաթի վերջին հանդիպումը, որը կայացել է 1973-ի հոկտեմբերի 10-ին «Լուժնիկի» մարզադաշտում, հիշարժան է իր անհավանական ընթացքով և համարվում է խորհրդային ֆուտբոլի ամենադրամատիկ եզրափակիչներից մեկը։ «Արարատի» սպորտային հաղթանակը մեծ արձագանք ստացավ և դարձավ խորհրդային սպորտի վառ էջերից մեկը՝ առաջին անգամ հայաստանյան թիմը բարձրացավ պատվո պատվանդանի առաջին աստիճանին՝ կարողանալով հաղթել այն տարիների անվիճելի առաջատար Կիևի «Դինամոյին»։
Իրական իրադարձությունների վրա հիմնված ֆիլմը թույլ կտա հանդիսատեսին ընկղմվել 1970-ականների մթնոլորտի մեջ, հետևել անզիջում ֆուտբոլային պայքարի վայրիվերումներին, ծանոթանալ խորհրդային սպորտի ստվերային կողմին, դրամատիկ պահեր ապրել հերոսների՝ ֆուտբոլային կուռքեր Նիկիտա Սիմոնյանի, Արկադի Անդրեասյանի, Լևոն Իշտոյանի և մյուսների հետ։
Սա պատմություն է այն մասին, թե ինչպես կարող են մարզական խառնվածքը, իրական վարպետությունն ու թիմային ոգին հաղթել հզոր կուսակցական և վարչական համակարգին, որն անսահմանափակ ռեսուրսներ ունի։ Արդեն սկզբնական փուլում «Ոսկե դուբլ» նախագիծը մեծ հանրային արձագանք ստացավ, քանի որ անդրադառնում է մի թեմայի, որի հետ վառ, անմոռանալի հույզեր են կապված, ինչպես նաև հիշողություններ մի տոնի մասին, որը երկրպագուներին նվիրեց «Արարատ» թիմը։
Այդ իրադարձությունների անմիջական մասնակիցները՝ ֆուտբոլիստները, մարզիչները և երկրպագուները, դարձան նախագծի խորհրդատուները՝ ակտիվորեն նպաստելով դրա իրականացմանը։
Կինոյի ոլորտի պրոֆեսիոնալները տարբեր երկրներից, որոնք մասշտաբային սպորտային դրամաների («Շարժում դեպի վեր», «Լեգենդ թիվ 17» և այլ) ստեղծման փորձ ունեն, արդեն արձագանքել են մասնակցության հրավերին և սկսել են աշխատանքը նախագծի վրա։ Մասնագետները գրում են սցենարը, 2020-ի գարնանը դերասանների քասթինգ է նախատեսված ՌԴ-ում, Հայաստանում և Ուկրաինայում, իսկ 2020-ի ամռանը կսկսվեն նկարահանումները։

14 Декабрь 2019 - 06:59 AMT
Летом 2019 года кинокомпания AP Cinema приступила к реализации масштабного кинопроекта под рабочим названием «Золотой дубль». Это полнометражный художественный фильм, посвященный легендарной армянской футбольной команде «Арарат», в 1973 году в драматической борьбе завоевавшей золотые медали чемпионата СССР и Кубок СССР по футболу.
Финальный матч на кубок СССР, прошедший 10 октября 1973 года в Лужниках, запомнился всем своей невероятной драматургией и стал одним из самых драматичных финалов в истории советского футбола. Спортивная победа «Арарата» вызвала в свое время огромный резонанс и стала яркой страницей истории советского спорта – впервые команда из Армении поднялась на первую ступень пьедестала почета, сумев победить бесспорного фаворита тех лет, команду киевского «Динамо».
Фильм, основанный на реальных событиях, позволит зрителям всего постсоветского пространства погрузиться в атмосферу 1970-х годов, проследить за перипетиями бескомпромиссной борьбы на футбольных полях, узнать о теневой стороне советского спорта, пережить драматические мгновения с главными героями – культовыми для футбола личностями – Никитой Симоняном, Аркадием Андреасяном, Левоном Иштояном и другими.
История о том, как настоящий спортивный характер, истинное мастерство и командный дух могут победить мощную партийно-административную систему, обладающую неограниченными ресурсами, актуальна во все времена. Уже на начальной стадии проект «Золотой дубль» вызвал широкий общественный резонанс, так как затрагивает тему, с которой связаны яркие, незабываемые эмоции, а также воспоминания о празднике, который подарила команда «Арарат» всем любителям футбола.
Непосредственные участники тех событий – футболисты, тренеры и болельщики – стали консультантами проекта, активно помогая его реализации. Профессионалы из сферы кино из разных стран, имеющие опыт создания масштабных спортивных драм («Движение вверх», «Легенда 17» и другие), уже откликнулись на предложение участвовать в проекте и приступили к работе над ним. Идет работа над сценарием, весной 2020 года запланирован кастинг актеров в России, Армении и Украине, а летом 2020 года начнутся съемки фильма.
«Арарат» – армянский футбольный клуб из Еревана, основанный в 1935 году. Чемпион СССР 1973 года, двукратный обладатель Кубка СССР, чемпион Армении, пятикратный обладатель Кубка Армении, обладатель Суперкубка Армении. Четвертьфиналист Кубка европейских чемпионов (1975/76).