ՌԴ Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի ղեկավար Կոնստանտին Կոսաչովը, անդրադառնալով հարցին, թե ինչու են Ռուսաստանն ու Բելառուսը շարունակում զենք վաճառել Ադրբեջանին, հայտարարել է, որ Ադբեջանին այլ զենք մատակարարողների ի հայտ գալը կապակայունացնի իրավիճակը:
«Մենք համագործակցում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ ռազմատեխնիկական ոլորտում տարբեր պայմաններով: Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ երկիր է, Ադրբեջանի հետ մենք նման հարաբերություններ չունենք: ՌԴ և Բելառուսի կողմից ռազմատեխնիկական ոլորտում համագործակցությունից հրաժարվելը, իմ կարծիքով, կբերի երկու շատ անցանկալի և վտանգավոր հետևանքների ԼՂ համակարտության կարգավորման հեռանկարների մասով: Դրանցից մեկն այն է, որ Ադբեջանին այլ զենք մատակարարողներ կարող են ի հայտ գալ, երկրորդ՝ տեղի կունենա ուժերի բալանսի խախտում, ինչը հանդիսանում է ուղիղ պատերազմական գործողությունների չվերսկսման երաշխիք», – ընդգծել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նա հավելել է, որ ոչ միայն ԼՂ հակամարտության, այլ ցանկացած հակամարտության դեպքում իրավիճակը ոչ ստաբիլ է դառնում ուժերի խախտված բալանսի պատճառով, երբ կողմերից մեկի մոտ կա հնարավորություն կամ պատրանք այն մասին, որ ինքը կարող է հաղթել ռազմական համակարտությունում:
«Ուղիղ պատերազմական գործողությունները ԼՂ հակամարտությունը հետ կշպրտեն սկզբնական փուլ և կզրոյացնեն բոլոր ջանքերը, որոնք ներդրվում են հակամարտությունը կարգավորելու ուղղությամբ: Մենք դա չենք ցանկանում», – նշել է նա:
Ավելի ուշ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել է, որԱդրբեջանն ու Ռուսաստանը պատրատվում են զենքի մատակարարման նոր պայմանագիր կնքել:

В любом конфликте, не только нагорно-карабахском, ситуацию дестабилизирует дисбаланс, когда у одной сторон возникает либо реальная возможность, либо иллюзия, что может одержать победу в военном конфликте. Об этом заявил председатель комитета Совета Федерации по международным делам Константин Косачев в Ереване после заседания с комиссией по внешним связям парламента Армении.
«Мы сотрудничаем с Арменией и Азербайджаном в военно-технической сфере на разных условиях. Армения является партнером и союзником по ОДКБ, с Азербайджаном таких отношений не существует. Отказ от такого сотрудничества со стороны России и Белоруссии привел бы к двум опасным и нежелательным последствиям для перспектив урегулирования нагорно-карабахского конфликта», – сказал он, пишет Aysor.am.
По словам Косачева, во-первых, это появление других поставщиков вооружений для Азербайджана, во-вторых, это слом баланса сил, который существует и является серьезным гарантом невозобновления прямых боевых действий.
«Прямые боевые действия отбросили бы карабахский конфликт на начальную стадию и свели бы к нулю все усилия тех, кто пытается решить конфликт, в том числе России. Нам бы этого очень не хотелось», – сказал Косачев.