2019-ին Հայաստանում նորոգվել և կառուցվել է շուրջ 440 կմ ճանապարհ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ նորոգված ճանապարհների այս ցուցանիշն այնքան է, որքան 2013-2017 թվականներին միասին վերցված:
Փաշինյանի խոսքով՝ 2019-ի նոյեմբեր ամսվա դրությամբ կառուցվել և հիմնանորոգվել է 330 կմ ավտոճանապարհ, սուբվենցիոն ծրագրերով հիմնանորոգվել է ևս 110 կմ ճանապարհ:
«Այս տարի հիմնանորոգվել է ավելի քան 330 կիլոմետր պետական նշանակության ճանապարհ՝ այնքան, որքան 2013-17 թվականներին միասին վերցված: Փաստացի մեկ տարում կատարվել է այնքան աշխատանք, որքան նախկինում կատարվում էր 5 տարում»,- գրել է վարչապետը:
Փաշինյանն անհրաժեշտ է համարել հատուկ ընդգծել, որ նախորդ տարիների համեմատ էականորեն նվազել է ճանապարհների հիմնանորոգման ինքնարժեքը:
«Եթե օրինակ 2014 թ-ին 1 կիլոմետր ճանապարհի հիմնանորոգումն արժեցել է ավելի քան 200 մլն դրամ, ապա այս տարի նույն աշխատանքները բյուջեի համար արժեցել են երկուսուկես անգամ ավելի էժան՝ մոտ 80 մլն դրամ»,-գրել է Փաշինյանը:

19 Декабрь 2019 - 09:38 AMT
В 2019 году в Армении было построено и капитально отремонтированооколо 440 км дорог. Об этом написал на своей странице в Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По его словам, по состоянию на ноябрь 2019 года, на территории республики было построено и капитально отремонтировано 330 км автодорог, в рамках субвенционных программ отремонтировано еще 110 км дорог.
«В этом году было отремонтировано более 330 км дорог государственного значения – столько же, сколько в 2013 – 2017 годах вместе взятых. Фактически за год было выполнено столько работ, сколько ранее проводилось за 5 лет», – отметил премьер.
Он подчеркнул, что по сравнению с предыдущими годами, существенно снизилась себестоимость ремонта дорог.
«Если, например, в 2014 году капитальный ремонт 1 километра дороги обходился в более чем 200 млн драмов, то в этом году те же работы обошлись бюджету в два с половиной раза дешевле – около 80 млн драмов», – написал премьер.