20 Նոյեմբեր 2008 - 12:03 AMT
Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականը Դրեզդենում նոյեմբերի 12-25 անցկացվող Համաշխարհային շախմատային օլիմպիադայի վեցերորդ փուլում 2,5:1,5 հաշվով հաղթանակ է տարել Ադրբեջանի հավաքականի նկատմամբ: Այդ մասին հաղորդում է Հայաստանի Շախմատի ֆեդերացիան: Մասնավորապես, Լեւոն Արոնյան-Թեյմուր Ռաջաբով, Տիգրան Լ. Պետրոսյան-Ռաուֆ Մամեդով եւ Գաբրիել Սարգսյան-Վուգար Գաշիմով հանդիպումներն ավարտվել են ոչ ոքի: Վլադիմիր Հակոբյանի եւ Շախրիյար Մամեդյարովի հանդիպումը ավարտվել է 1:0 հաշվով:
Հայաստանի հավաքականը` գործող օլիմպիական չեմպիոնը, Ռուսաստանի հավաքականի հետ միասին, մրցութային սանդղակում զբաղեցնում է առաջին տեղերը: Մասնավորապես, 6-րդ փուլից հետո մրցութային իրադրությունն ունի հետեւյալ տեսքը. Հայաստան, Ռուսաստան` 11 միավոր; Գերմանիա, Ուկրաինա, Հնդկաստան, Իսրայել, Ֆրանսիա, Չինաստան, Ռումինիա` 10; Հունգարիա, Ադրբեջան, Հունաստան, Հոլանդիա, Իսպանիա, Վյետնամ, Բելառուս, Անգլիա, ԱՄՆ` 9:

Мужская сборная Армении после шестого тура проходящей в Дрездене с 12 по 25 ноября Всемирной шахматной олимпиады со счетом 2,5:1,5 одержала победу над сборной Азербайджана. Об этом сообщает Шахматная федерация Армении. В частности, партии Левон Аронян – Теймур Раджабов, Тигран Л. Петросян – Рауф Мамедов и Габриель Саргсян – Вугар Гашимов закончились вничью. Встреча Владимира Акопяна и Шахрияра Мамедьярова закончилась со счетом 1:0.
Сборная Армении – действующий Олимпийский чемпион, наряду со сборной России, занимает в турнирной таблице первые места. В частности, турнирное положение после 6-го тура выглядит следующим образом: Армения, Россия – 11 очков; Германия, Украина, Индия, Израиль, Франция, Китай, Румыния – 10; Венгрия, Азербайджан, Греция, Голландия, Испания, Вьетнам, Белоруссия, Англия, США – 9.