10 Հունվար 2020 - 07:55 AMT
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի դեմ հարուցված քրգործով ձեռք բերված ապացույցները բավարար են մեղադրական եզրակացություն կազմելու և գործը դատարան ուղարկելու համար: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին ասաց Հատուկ քննչական ծառայության մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը՝ հավելելով, որ գործի նյութերը ծանոթության համար տրամադրվել են մեղադրյալներին և նրանց պաշտպաններին:
«Քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել 5 անձի, այդ թվում՝ Սերժ Սարգսյանին և Բարսեղ Բեգլարյանին»,- ասաց Օհանջանյանը:
Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք առաջադրելու մասին ՀՔԾ-ն հայտարարել է 2019-ի դեկտեմբերի 4-ին: Մեղադրանքն առաջադրվել էր ՔՕ 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր այն արարքի կատարման համար, որ նա, 2008-ի ապրիլի 9-ից մինչև 2018-ի ապրիլի 9-ը՝ զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի պաշտոնը, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2013-ի հունվարի 25-ից մինչև փետրվարի 7-ը կազմակերպել է պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից պետությունից վատնելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գումարի՝ 489 մլն դրամի հափշտակության կատարումը:
Նույն գործով մեղադրյալի կարգավիճակ ունի նաև «Ֆլեշ» ընկերության սեփականատեր Բարսեղ Բեգլարյանը, ում ընկերությունից ձեռք է բերվել ավելի թանկ գնով դիզվառելիք:
Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունն ավելի ուշ հայտարարել էր, որ Սերժ Սարգսյանը ենթարկվում է քաղաքական հետապնդման, իսկ փաստաբանական թիմը նշել՝ չի հաղթահարվել նրա գործառութային անձեռնմխելիությունը: Սարգսյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու որոշման դեմ բողոք էր ներկայացվել ինչպես դատախազություն, այնպես էլ` դատարան:

10 Январь 2020 - 08:13 AMT
Доказательств, полученных по уголовному делу в отношении третьего президента Армении Сержа Саргсяна, достаточно, чтобы составить обвинительное заключение и передать дело в суд. Об этом PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь Специальной следственной службы Армении Марина Оганджанян.
Она отметила, что материалы дела были предоставлены обвиняемым и их защитникам для ознакомления.
«По данному уголовному делу были предъявлены обвинения пяти человек, в том числе Сержу Саргсяну и (владельцу компании «Флеш») Барсегу Бегларяну», – сказала Оганджанян.
Третьему президенту Армении Сержу Саргсяну предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-179 («Соучастие в присвоении или растрате в особо крупных размерах») УК РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
По данным следствия, Саргсян, занимая пост президента Армении с 9 апреля 2008 года по 9 апреля 2018 года, используя свое должностное положение, в период с 25 января 2013 года до 7 февраля 2013 года, организовал хищение суммы в размере 489 млн драмов (около 1 млн долларов) путем растраты госсредств группой чиновников.