10 Հունվար 2020 - 08:50 AMT
Հայաստանի քաղավիացիայի կոմիտեն Երևան-Սիմֆերոպոլ (Ղրիմ) չվերթներ իրականացնելու հայտ չի ստացել, PanARMENIAN.Net-ին ասացին կառույցի մամուլի ծառայությունից:
Հունվարի 10-ին ռուսական ու հայկական մի շարք ԶԼՄ-ներ տեղեկություն էին տարածում, թե 2020-ից Երևան-Սիմֆերոպոլ ուղղությամբ ուղիղ չվերթներ են նախատեսվում:
Նշվում էր, որ Իկար ավիաընկերությունն արդեն ստացել է թռիչքներ իրականացնելու թույլտվություն, այժմ դրանց հաճախականությունն է հստակեցվում: Ըստ լուրի՝ մարտից Սիմֆերոպոլ-Երևան ուղղությամբ պլանավորվում է շաբաթական 2 թռիչք, ըստ անհրաժեշտության կարող է մինչև 7 թռիչք: Սակայն Ղրիմը՝ 2014-ին Ուկրաինայում իրադարձություններից հետո, Մոսկվայի որոշմամբ, միացվել էր ՌԴ-ին, այնինչ Ուկրաինան համարում է թերակղզին բռնազավթված տարածք։ Որևէ միջազգային ուղղությամբ չվերթ Ղրիմից ու դեպի Ղրիմ չի իրականացվում։
Նմանատիպ տեղեկություն էր շրջանառվում նաև դեկտեմբերի 18-ին, այդ ժամանակ ևս ՀՀ Քաղավիացիայում նշել էին, որ չվերթներ իրականացնելու հայտ չի եղել, հետևաբար չկան նաև այդ ուղղությամբ քննարկումներ:

Комитет гражданской авиации Армении не получал запрос на осуществление авиарейсов Ереван-Симферополь (Крым). Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе ведомства.
Ранее 10 января ряд российских и армянских СМИ сообщили, что в 2020 году запланированы прямые рейсы Ереван-Симферополь. Отмечалось, что компания «Икар» планирует осуществлять полеты по маршруту Ереван-Симферополь и получила согласование Росавиации на семь вылетов в неделю. СМИ сообщали, что сейчас идут рабочие процессы по заключению договоров с армянским аэропортом.
Россия присоединила Крым после украинской революции 2014 года, Киев считает полуостров оккупированной территорией. На данный момент полетов по международным направлениям с полуострова и на полуостров не осуществляется.