ՀՀ 24,000 քաղաքացի 2019-ին ՌԴ անձնագիր է ստացել
Ընդհանուր առմամբ, 2019-ին Ռուսաստանի քաղաքացիություն է ստացել մոտ 498,000 մարդ՝ աճը կազմել է 80%: Նրանց ճնշող մեծամասնությունը ուկրաինացիներ են: Թեև Ուկրաինան չունի ՌԴ հետ երկքաղաքացիության մասին օրենք՝ ՌԴ-ն ուկրաինացիներին ռուսական անձնագրեր է տրամադրում՝ չպահանջելով հրաժարվել ուկրաինականից:
2019-ին ՌԴ քաղաքացիություն ստացածների քանակով ուկրաինացիներին հաջորդում են ղազախստանցիները՝ 50.5 հազար մարդ, Տաջիկստանի քաղաքացիները՝ 45,000, երրորդ տեղում ՀՀ քաղաքացիներն են:
Աճը պայմանավորված է միգրացիոն օրենսդրության փոփոխություններով, որոնք պարզեցնում են ՌԴ քաղաքացիության տրամադրումը: 2014-ից ՌԴ-ում ռուսալեզու հայրենակիցների համար քաղաքացիություն ստանալու պարզեցված կարգ է սահմանվել:
Հրաժարվելով այլ երկրի քաղաքացիությունից՝ Ռուսաստանում բնակվող օտարերկրացիները կարող են ՌԴ քաղաքացիություն ստանալ պարզեցված կարգով՝ առանց պահպանելու երկրում 5 տարի մշտական բնակության պահանջը բնակվելու իրավունքի և անհրաժեշտ մակարդակով ռուսաց լեզվին տիրապետելու հիման վրա:

По данным МВД России, в 2019 году российский паспорт получили 24,000 граждан Армении.
Всего в 2019 году около 498,000 человек получили российское гражданство, что на 80% больше 2018 года. Подавляющее большинство из них украинцы. Хотя у Украины нет закона о двойном гражданстве с Россией, Россия выдает российские паспорта украинцам, не требуя от них отказа от украинского гражданства.
В 2019 году по числу получивших российский паспорт за украинцами следуют казахи – 50.5 тысяч, далее таджики – 45 тысяч, граждане Армении на третьем месте.
Увеличение числа получивших паспорта РФ связано с изменениями в миграционном законодательстве, которые упрощают предоставление российского гражданства. Упрощенная процедура получения гражданства для русскоязычных соотечественников введена в России с 2014 года.
Отказавшись от гражданства другой страны, иностранцы, проживающие в России, могут получить российское гражданство в упрощенном порядке без необходимости проживать в стране в течение 5 лет – на основании их права на проживание и необходимого уровня владения русским языком.