23 Հունվար 2020 - 09:28 AMT
2019-ին Հայաստանում կոռուպցիայի ընկալման համաթվի (ԿԸՀ) արժեքն աճել է 7 միավորով` հասնելով 42-ի: Այսպիսով՝ ՀՀ-ն նախորդի համեմատ բարելավել է իր ցուցանիշը 28 կետով՝ 180 երկիր ներառող ԿԸՀ դասակարգման աղյուսակում՝ Բահրեյնի և Սողոմոնյան կղզիների հետ կիսելով 77-ից 79-րդ տեղերը:
Ինչպես տեղեկացնում է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը միջազգային կազմակերպությունը՝ տարածաշրջանի 19 երկրի շարքում Հայաստանը զբաղեցնում է 4-րդ տեղը՝ 2018-ի 10-րդ տեղի փոխարեն:
2018 թ. ԿԸՀ համաթվի 35 միավորով Հայաստանը 180 երկրի շարքում կիսում էր 105-ից 113-րդ տեղերը: ԿԸՀ-ն դասակարգում է աշխարհի 180 երկիրն ու տարածքները՝ ըստ հանրային ոլորտում առկա կոռուպցիայի մակարդակների ընկալման, և հիմնվում է գործարար ոլորտում ղեկավար պաշտոններում գտնվող պաշտոնյաների շրջանում անցկացված 13 փորձագիտական գնահատման և հարցման վրա: Այն կիրառում է 0-ից (բացարձակապես կոռումպացված) մինչև 100 (բացարձակապես մաքուր) սանդղակը:
Նշվում է, որ տարածաշրջանում Հայաստանը, ինչպես և 2018-ին, նախկին խորհրդային հանրապետություններից զիջում է Վրաստանին և Բելառուսին, որոնց ԿԸՀ-ն 20109-ին կազմել են, համապատասխանաբար, 56 (զբաղեցնում է 44-ից 47-րդ տեղերը) և 45 (66-ից 69-րդ տեղեր):
Ըստ զեկույցի՝ Հայաստանում 2018-ի հեղափոխությանը և նոր խորհրդարանի ձևավորմանը հետևել են «հակակոռուպցիոն քաղաքականության բարեփոխումների խորացմանն ուղղված խոստումնալից զարգացումներ»: Սակայն ընդգծվում է, որ շահերի բախումը և հանրային ոլորտում ոչ թափանցիկ և ոչ հաշվետու գործողությունները շարունակում են խոչընդոտ լինել` ՀՀ-ում կոռուպցիայի վերջը տալու ճանապարհին:
«Քաղաքական բարեվարքության բարելավումը կպահանջի ժամանակ և միջոցներ, իսկ իրավապահ մարմինների և դատական համակարգի նկատմամբ հանրային վստահության մեծացումն այն վճռորոշ առաջին քայլերն են, որոնք կապահովեն իշխանության ճյուղերի միջև զսպումները և հավասարակշռումները, ու կբարձրացնեն հակակոռուպցիոն միջոցառումների արդյունավետությունը»,- ասվում է զեկույցում:
Աշխարհի երկրների ավելի քան երկու երրորդում, ներառյալ առավել զարգացած տնտեսություն ունեցողները, հակակոռուպցիոն ջանքերի առումով գրանցվել է լճացում կամ նահանջ: Ըստ վերլուծության՝ կոռուպցիան ավելի տարածված է այն երկրներում, որտեղ դրամն ազդում է քաղաքական իշխանության վրա:
Դասակարգման մեջ ներառված երկրների ավելի քան երկու երրորդի ԿԸՀ արժեքները 50-ից պակաս են, իսկ գլոբալ միջին արժեքը հավասար է 43-ի: Տարածաշրջանի ընդամենը երեք երկրի ԿԸՀ արժեքն է գերազանցում գլոբալ միջինը (43-ի հավասար). այդ երկրներն են Վրաստանը (56 միավոր), Բելառուսը (45 միավոր) և Չեռնոգորիան (45 միավոր): 2012 թվականի համեմատ Թուրքիայի ԿԸՀ արժեքը նվազել է 10 միավորով` 2019-ին հասնելով 39-ի:

23 Январь 2020 - 12:01 AMT
Армения заняла 77-е место из 180 стран в Индексе восприятия коррупции 2019 года, улучшив свои позиции на 28 пунктов. Об этом сообщает организация Transparency International.
В рейтинге 2018 года республика занимала 105-ю строчку среди 180 стран. Опираясь на результаты независимых опросов, проведенных среди экспертов и предпринимателей, рейтинг составляется на базе «индекса восприятия коррупции», который может варьироваться от 0 до 100 баллов. При этом 0 баллов означает «самый высокий уровень восприятия коррупции» (то есть наибольшую подверженность ей), а 100 – «самый низкий».
Отмечается, что в 2019 году показатель восприятия коррупции Армении увеличился на 7 баллов и достиг 42-х из 100.
Среди 19 стран региона Армения в 2019 году занимает 4 место вместо 10 места в 2018 году. Отмечается, что Армения, как и в 2018 году, отстает от бывших советских республик Грузии и Белоруссии, чей показатель восприятия коррупции в 2010 году составил 56 (делит 44-47 места) и 45 (делит 66-69 места) соответственно.
В индексе Армения отмечается как страна, требующая особого внимания. Отмечается, что политическая воля и реализация антикоррупционной политики в Армении конечно важны, но фундаментальные и срочные изменения политической культуры и управления имеют решающее значение.
«После революции в 2018 году и формирования нового парламента страна продемонстрировала многообещающие изменения в продвижении реформ антикоррупционной политики. Несмотря на эти улучшения, конфликты интересов, а также непрозрачная и неподотчетная деятельность государственных органов остаются препятствиями для сокращения коррупции в стране.
Хотя повышение политической целостности потребует времени и ресурсов, повышение доверия общественности к правоохранительным органам и судебной системе являются критически важными первыми шагами в обеспечении надлежащей системы сдержек и противовесов и улучшении антикоррупционных усилий», – говорится в докладе.
Лидерами рейтинга 2019 года с показателем 87 баллов являются Дания и Новая Зеландия, 86 баллов у Финляндии. Наихудшие показатели у Сомали (9 баллов), Южного Судана (12 баллов) и Сирии (13 баллов).