30 Հունվար 2020 - 15:25 AMT
Հունվարի 29-30-ին Ժնևում ՄԽ համանախագահների ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներԶոհրաբ Մնացականյանի ու Էլմար Մամեյարովիհանդիպմանն անդրադարձ է արվել 2019-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և քննարկված առաջարկների իրականացմանը, այդ թվում՝ ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու ուղղությամբ հնարավոր հաջորդ քայլերին։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
Քննարկվել են նաև ապագա կարգավորման հիմք հանդիսացող սկզբունքները և տարրերը, կարգավորման գործընթացի առաջմղմանն ուղղված ժամանակացույցը և օրակարգը:
Նախարար Մնացականյանը շեշտել է խաղաղ գործընթացում Արցախի ժողովրդի ընտրյալ ներկայացուցիչների ներգրավման անհրաժեշտությունը։
ԱԳ նախարարները համաձայնել են կրկին հանդիպել մոտ ապագայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո:
Նախարարների հանդիպումը մեկնարկել էր Ժնևում՝ հունվարի 29-ին, և այդ օրը տևել 7-8 ժամ, շարունակվել ամսի 30-ին:

29 и 30 января в Женеве состоялась встреча глав МИД Армении и Азербайджана Зограба Мнацаканяна и Эльмара Мамедъярова при посредничестве и участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ и личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, в ходе интенсивных переговоров был затронут широкий круг вопросов, связанных с мирным урегулированием нагорно-карабахского конфликта. В частности, стороны обсудили осуществление соглашений, достигнутых в 2019 году и обсужденных предложений, а также «возможные последующие шаги в подготовке народов к миру, принципы и компоненты, лежащие в основе будущего урегулирования».
Как отмечают в МИД, Мнацаканян подчеркнул необходимость вовлечения в мирный процесс урегулирования избранных представителей арцахского народа.
Министры иностранных дел договорились встретиться в ближайшее время под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Встреча глав МИД двух стран длилась 2 дня. 29 января в Женеве глава МИД Армении Зограб Мнацаканян до встречи со своим азербайджанским коллегой встретился с сопредседателями МГ ОБСЕ.