Հայաստանում կորոնավիրուսի կասկածանքով հոսպիտալացված 6 անձի լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում նոր տիպի վիրուսի առկայությունը ժխտվել է:
Նոր կորոնավիրուսի թեստերն արդեն մի քանի օր է՝ Հայաստանում են:
Հոսպիտալացվածներին նմուշառումներ էին արվել՝ լաբորատոր հետազոտությունների համար: Արդյունքում թե գրիպի, թե կորոնավիրուսի հետազոտությունները բացասական էին եղել, տեղեկացնում են Առողջապահության նախարարությունից:
Գերատեսչությունը հորդորում է խուճապի չմատնվել և հետևել բժիշկների խորհուրդներին՝ զերծ մնալով ոչ մասնագիտական ուղղորդումներից և մեկնաբանություններից:
ՌԴ «Ռոսպոտրեբնադզորը» 2019-nCoV-ի ախտորոշման թեստ համակարգեր է փոխանցել ԵԱՏՄ և ԱՊՀ երկրներին, այդ թվում՝ Հայաստանին: Թեստերը փոխանցվել են անհատույց:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը նոր կորոնավիրուսի բռնկումը Չինաստանում ճանաչել էր միջազգային նշանակության արտակարգ իրավիճակ: Դրանից հետո Հայաստանը 2 ամսով կասեցրել էր վիզաների ազատ ռեժիմը Չինաստանի հետ:

Лабораторные исследования на наличие коронавируса у 6 пациентов, госпитализированных в Армении, дали отрицательный результат как по отношению к коронавирусу, так и к гриппу. Об этом сообщило министерство здравоохранения Армении.
«У госпитализированных 6 пациентов были взяты пробы для проведения лабораторных исследований.
В результате и по гриппу, и по коронавирусу результаты исследования были отрицательными.
Исходя из вышесказанного, министерство здравоохранения вновь призывает не поддаваться панике и следить за советами врачей, воздерживаясь от непрофессиональных советов и комментариев», – говорится в сообщении.
Количество подтвержденных случаев заболевания пневмонией, вызванной коронавирусом 2019-nCoV, 4 февраля составило в Китае более 20.4 тысяч. Как говорится в сообщении Государственного комитета по здравоохранению, число летальных исходов возросло до 425.