Հայաստանն զբոսաշրջության ոլորտում աշխարհի ամենաարագ աճող երկրների 20-յակում է, ասվում է ՄԱԿ-ի Համաշխարհային զբոսաշրջային կազմակերպության «միջազգային զբոսաշրջության բարոմետրը» հետազոտության մեջ:
Մեր երկիրը 12-րդ հորիզոնականում է՝ 2019-ին զբոսաշրջության ոլորտում 14.4% աճով, գրում է The Independent-ը:
Հարևան Թուրքիան և Ադրբեջանը ցուցակում համապատասխանաբար 13-րդն ու 17-րդն են՝ 14 և 11.4% աճով:
Հայաստանից առաջ է Իրանը, որը 3-րդ հորիզոնականում է 27.9% աճով:
Զբոսաշրջության առավելագույն աճը գրանցվել է Մյանմայում՝ 40.2%, որին հաջորդում է Պուերտո Ռիկոն 31.2%-ով: Առաջին 10-յակում են նաև Ուզբեկստանը, Չերնոգորիան, Եգիպտոսը, Վիետնամը, Ֆիլիպինները, Մալդիվներն ու Բահամյան կղզիները:
Ըստ հետազոտության` 2019-ին աշխարհում արտասահմանյան ուղևորությունները հասել են 1.5 մլրդ-ի: Դա 4%-ով ավելի է, քան 2018-ին: Ամենաշատ այցելուներին ընդունել է Ֆրանսիան՝ ավելի քան 90 մլն զբոսաշրջիկ:

Армения вошла в двадцатку самых быстрорастущих туристических направлений в мире. Об этом сообщается в исследовании «Барометр международного туризма» Всемирной туристской организации (UNWTO) ООН.
Армения занимает в рейтинге 12 место с ростом туризма на 14.4% в 2019 году, пишет Independent.
Из соседних стран Турция и Азербайджан в списке занимают соответственно 13 и 17 места с 14 и 11.4% роста. По показателям обгоняет Армению Иран: он расположился на 3 месте (рост – 27.9%).
Наибольший рост туризма зафиксирован в Мьянме – 40.2%, далее следует Пуэрто-Рико – 31.2%. В десятку входят также Узбекистан, Черногория, Египет, Вьетнам, Филиппины, Мальдивы, Багамы.
Согласно исследованию, в 2019 году количество зарубежных поездок в мире достигло 1.5 млрд. Это на 4% больше, чем в 2018 году. Самой посещаемой страной осталась Франция с более чем 90 млн туристов.