ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն Ադրբեջանում ԼՂ ադրբեջանական համայնքի ղեկավարի հետ համանախագահ երկրների դեսպանների հանդիպման մասին խոսելիս ասել է, որ դա գործոն չի խաղաղ գործընթացում:
Նա հայտարարել է, որ Ադրբեջանի կառավարության կազմակերպած ոչ կառավարական կազմակերպությունների (GONGO) գործունեությունը, ինչպիսի մտացածին անվամբ էլ նրանք ներկայանան, որևէ գործոն չի հանդիսանում խաղաղ գործընթացում, և ՀՀ ԱԳՆ-ն չի մեկնաբանում դրանց շփումներն իրենց երկրում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի անդամների հետ։
«Կրկնեմ, որ հակամարտության կողմերի վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը հստակ է: Սկսած 1992-ից՝ Արցախի իշխանությունները ԼՂ ընտրյալ ներկայացուցիչների կարգավիճակով մասնակցել են խաղաղ գործընթացին: ԼՂ իշխանությունները ՀՀ-ի և Ադրբեջանի հետ մեկտեղ ստորագրել են հրադադարի հաստատման կոչ պարունակող Բիշքեկի արձանագրությունը, իսկ նույն 1994-ի ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովի եզրափակիչ փաստաթղթում ամրագրվել է եռակողմ բանակցային ձևաչափը, որը բխում է 1994-ի եռակողմ՝ ԼՂ, Ադրբեջան և Հայաստան հրադադարի համաձայնագրից»,- ասել է նա:
Հայաստանի փորձագիտական շրջանակում ակտիվանում են քննարկումներն այն թեմայով, որ խաղաղ գործընթացում առավել մեծանում է ԼՂ ադրբեջանական համայնքի դերը խաղաղ կարգավորման գործընթացում, ինչի մասին են վկայում նաև համանախագահ երկրների դեսպանների հանդիպումը համայնքի ղեկավար Թուրալ Գյանջիալիևի հետ:

Деятельность НПО, ангажированных правительством Азербайджана (GONGO), под каким бы вымышленным названием они ни фигурировали, не является фактором в мирном процессе по карабахскому урегулированию. МИД Армении не комментирует их контакты с членами дипломатического корпуса, аккредитованными в Азербайджане, заявила пресс-секретарь МИД РА Анна Нагдалян, пишет Aysor.am.
В армянских экспертных кругах активизируются дискуссии о том, что в мирном процессе увеличивается роль ангажированных правительством Азербайджана НПО, о чем также свидетельствует встреча послов стран-сопредседателей с главой так называемой азербайджанской общины Карабаха Туралом Гянджалиевым.
«Повторюсь, позиция Армении относительно сторон конфликта четкая. Начиная с 1992 года власти Арцаха участвовали в мирном процессе в качестве избранных представителей Нагорного Карабаха. Власти Нагорного Карабаха наряду с Арменией и Азербайджаном подписали Бишкекский протокол, призывающий к прекращению огня, а в этом же заключительном документе Будапештского саммита ОБСЕ 1994 года был закреплен формат трехсторонних переговоров, который вытекает из трехстороннего соглашения о прекращении огня 1994 года между Нагорным Карабахом, Азербайджаном и Арменией», – заявила Нагдалян.