3 Դեկտեմբեր 2008 - 11:13 AMT
Հայաստանի բոլոր բուհերի շուրջ 2 հազար ուսանողներ այսօր հավաքվել էին ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի ներկայացուցչության շենքի մոտ, որտեղ իրենց բողոքն են հայտնել Վրաստանում հայկական եկեղեցիների ավերման եւ վրացական կառավարության անտարբերության դեմ: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, ակցիայի մասնակիցներն իրեցն ելույթներում դատապարտել են Վրաց ուղղափառ եկեղեցու ներկայացուցիչների գործունեությունը եւ պահանջել են դադարեցնել վանդալիզմը Վրաստանի հայկական մշակութապատմական հուշարձանների հանդեպ:
Բողոքի ցույցի մասնակիցները երթով անցել են Հանրապետության հրապարակով եւ Երեւանի կենտրոնական փողոցներով դեպի Երեւանում Վրաստանի դեսպանատուն, որից հետո ուսանողական կազմակերպությունների ղեկավարները Հայաստանում Վրաստանի դեսպանին են փոխանցել բաց նամակը` ներկայացնելով իրենց պահանջները:
Նոյեմբերի 16-ին Վրաց ուղղափառ եկեղեցու սպասավոր հայր Տարիել Սիքինչելաշվիլին բանվորների հետ, բուլդոզերի օգնությամբ, սկսել էր քանդել Թբիլիսիի Նորաշեն հայկական եկեղեցու մոտ գտնվող Միխաիլ եւ Լիդիա Թամամշեւների գերեզմանները: Թիֆլիսահայերի վրդովված ամբողխը պահանջել է վերադարձնել շիրմաքարերն իրենց տեղը, լեզվակռիվ է ծավալվել: Հայր Տարիելը վիրավորական արտահայտություններ է արել հայերի հասցեին, ընդգծելով, որ «հայերը հակված են ամեն ինչ իրենց վերագրել», իսկ երբ ժամանել են ՀԱԵ-ի թեմի ներկայացուցիչները եւ Վրաստանի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Վան Բայբուրտը, վրացի եկեղեցականը սկսել է արդարանալ նրանով, թե ժամանակավոր էր տեղափոխում քարերը, եկեղեցու բակը բարեկարգելու նպատակով, իսկ ավելի ճիշտ` «շիրմաքարերի տակ մաքրելու նպատակով…»:

3 Декабрь 2008 - 11:13 AMT
Около 2 тысяч студентов всех вузов Армении сегодня собрались перед зданием представительства ООН в РА, где выразили протест против уничтожения армянских церквей в Грузии и равнодушной позиции грузинского правительства. Как сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net, участники акции в своих выступлениях осудили зверские действия представителей Грузинской православной церкви и потребовали прекратить вандализм в отношении армянских культурно-исторических памятников Грузии.
После акции протеста состоялось шествие по площади Республики и центральным улицам Еревана к зданию посольства Грузии в Ереване, после чего руководители студенческих организаций передали послу Грузии в Армении открытое письмо, где представили свои требования.
16 ноября священник Грузинской православной церкви отец Тариел Сикинчелашвили вместе с рабочими, оснащенными бульдозером, начали снос расположенных у армянской церкви Норашен в Тбилиси могил Михаила Ивановича и Лидии Петровны Тамамшевых. Возмущенная толпа тбилисских армян настоятельно потребовала вернуть надгробные плиты на их прежнее место; разгорелась словесная перепалка. Отец Тариел делал броские заявления в адрес армян, подчеркивая, что “армяне склонны всегда забирать чужое”, а после прибытия на место представителей епархии ААЦ и члена Парламента Грузии армянина по национальности Вана Байбурта, грузинский священник стал оправдываться тем, что временно передвигал камни с целью благоустройства дворика церкви, а точнее: «чтобы почистить под надгробными камнями…»