«Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը մտահոգություն է հայտնել Հայաստանում լրագրողների դեմ դատական հայցերի աճի կապակցությամբ:
Կազմակերպությունում նշել են, որ ՀՀ-ում ավելի շատ լրագրողներ են կանչվում հարցաքննության հրապարակումների հիմքով՝ չնայած ԶԼՄ-ների մասին օրենքի 5-րդ հոդվածը երաշխավորում է տեղեկատվության աղբյուրի պաշտպանությունը:
«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը՝ վկայակոչելով վիճակագրությունը, նշել է, որ Հայաստանում վերջին 4 տարում զրպարտության կամ վիրավորանքի մասին հայցերը եռապատկվել են(2016-ին՝ 24 դեպք, 2019-ի՝ 74-ի դիմաց): Ըստ կառույցի՝ լրագրողների և լրատվամիջոցների դեմ հիմնականում դատական հայցեր են ներկայացնում քաղաքական գործիչներն ու գործարարները։
Կազմակերպությունը, մասնավորապես, նշում է 1in.am-ի լրագրող Սոնա Հարությունյանի դեպքը, որը դատարանում էր նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և News.am-ի միջև կապի մասին ֆեյսբուքյան իր գրառման համար։
Նշվում է, որ դատարանը վճռել էր, որ նա պետք է «մեջբերեր իր աղբյուրը» և «ստուգեր փաստերը», մինչդեռ նա պարզապես իր կարծիքն էր հայտնել ոչ պաշտոնական հարթակում: Կազմակերպության տարածած հայտարարության մեջ նշվում է նաև, որ, չնայած դրան, բազմաթիվ թերթեր շարունակում են հաղորդել չճշտված լուրեր, որոնք երբեք չեն հերքվում:
Կազմակերպությունն առանձնացրել է ևս մեկ դեպք՝ կապված «Ժողովուրդ» օրաթերթի խմբագիր Քնար Մանուկյանի հետ: Ըստ լրագրողների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կառույցի՝ Մանուկյանը նույնպես հետապնդման զոհ է դարձել իր աղբյուրը չբացահայտելու համար և նրան քրհետապնդում է սպառնում։
«Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպության տարեկան զեկուցի համաձայն՝ Հայաստանը 2018-ին մամուլի ազատության ոլորտում միանգամից 19 կետով բարելավել է դիրքերը աշխարհի 180 երկրրի շարքում՝ զբաղեցնելով 61-րդ տեղը։

Международная правозащитная организация «Репортеры без границ» выражает обеспокоенность в связи с растущим числом судебных исков против журналистов в Армении.
В организации отмечают, что все больше журналистов вызывают на допросы в связи с их материалами, хотя статья 5-я закона Армении «О средствах массовой информации» гарантирует конфиденциальность их источников.
Согласно статистическим данным, количество судебных исков о клевете или оскорблении утроилось за последние 4 года. Министерство юстиции Армении сообщило о 74 делах в 2019 году против 24 в 2016 году. Судебные иски против журналистов и СМИ обычно инициируются политиками или бизнесменами, а иногда и другими СМИ.
Организация, в частности, отмечает случай с журналисткой 1in.am Соной Арутюнян, которая предстала перед судом за свою запись в Facebook о связи между бывшим президентом Армении Робертом Кочаряном и новостным сайтом News.am. Суд постановил, что она должна была «процитировать свой источник» и «проверить факты», хотя она просто высказала свое мнение на неофициальной платформе.
При этом организация в своем заявлении отметила, что несмотря на это многие СМИ продолжают публиковать непроверенную информацию, которая впоследствии не опровергается.
Организация указывает на еще один случай в отношении редактора газеты «Жоговурд» Кнар Манукян. Правозащитная организация утверждает, что Манукян стала жертвой преследования за то, что не разглашает свой источник, и ей грозит уголовное преследование.
После бархатной революции 2018 года Армения в рейтинге свободы прессы поднялась на 19 пунктов и заняла 61-е место среди 180 стран.