Հայ եւ թուրք կինոռեժիսորները պատրաստվում են նկարահանել փաստագրական ֆիլմ թուրք պատանու եւ հայ աղջկա սիրո մասին, որոնք ծանոթացել են Ինտերնետի միջոցով: Կինոռեժիսորները որոշել են ֆիլմը նկարահանել Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի 2008թ. սեպտեմբերի 6-ին Հայաստան կատարած այցից հետո:
Ինչպես հաղորդում է Անատոլիական լրատվական գործակալությունը, հայ ռեժիսոր Գեւորգ Նազարյանը եւ նրա թուրք գործընկեր Էրայ Մերթը նախագծի վրա սկսել են աշխատել հոկտեմբերին, իսկ նկարահանումները կսկսվեն դեկտեմբերին: Նախագիծը կոչվում է «Արաքս», հայ-թուրքական սահմանը զատող գետի անունով, եւ հովանավորվում է Անկարայում ԱՄՆ-ի դեսպանատան կողմից: Ֆիլմում կլինեն նաեւ վավերագրական պատմություններ հայերի եւ թուրքերի ավագ սերնդի մասին:

Армянский и турецкий кинорежиссеры собираются снимать документальный фильм о любви турецкого юноши и армянской девушки, которые познакомились через Интернет. Кинорежиссеры решили снять фильм после исторического визита президента Турции Абдуллы Гюля в Армению 6 сентября 2008 года.
Как сообщает Анатолийское информационное агентство, армянский режиссер Геворг Назарян и его турецкий коллега Эрай Мерт начали работу над проектом в октябре и собираются начать съемки в декабре. Проект называется «Аракс» по имени реки, которая течет по армяно-турецкой границе, и спонсируется посольством США в Анкаре. В фильм также войдут документальные истории о старшем поколении армян и турок.