26 Փետրվար 2020 - 06:51 AMT
Սերժ Սարգսյանն «ապօրինություն և քաղաքական հետապնդման փորձ» է կոչել նախկին պաշտոնյաների դեմ քրգործերը
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակը հայտարարություն է տարածել՝ «ապօրինություն և քաղաքական հետապնդման փորձ» որակելով իր և մյուս այլ նախկին պաշտոնյաների դեմ հարուցված քրգործերը:
Սարգսյանի համոզմամբ՝ հանուն արդարության պայքարում հաղթանակն այլընտրանք չունի, և ՀՀ-ում իրականացվող բազմաթիվ «անարդարությունները, ապօրինություններն ու քաղաքական հակառակորդների հետապնդման փորձերը» դատապարտված են ձախողման:
ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակը երախտագիտություն է հայտնել «հազարավոր աջակիցներին՝ Սերժ Սարգսյանին առաջադրված շինծու մեղադրանքով մեկնարկած դատավարությանը ներկա գտնվելու և, ըստ էության, քաղաքական հետապնդման ենթարկվող պետական, քաղաքական գործչին, Արցախի հերոսին իրենց ներկայությամբ սատարելու, հրապարակային աջակցություն հայտնելու համար»:
Պաշտպան Ամրամ Մակինյանը, իր հերթին, Սարգսյանի դեմ քրգործը «փուչ և շինծու» է որակել:
Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել դիզելային վառելանյութ հատկացնելիս ֆինանսական խախտումների համար։ Նա մեղադրվում է պետբյուջեից մոտ կես միլիարդ դրամի հափշտակություն կազմակերպելու մեջ։ Նշվում է, որ 2013-ին նա հովանավորչություն է ցուցաբերել «Ֆլեշ» ընկերության նկատմամբ. այդ ընկերությունը՝ մրցակիցներից բարձր գին առաջարկելով, հաղթել է դիզվառելիք առաքելու պետմրցույթում:

Экс-президент Армении Серж Саргсян считает «беззаконием и попытками преследования» дела, возбужденные против него и бывших армянских чиновников. Об этом говорится в сообщении, распространенном 25 февраля офисом третьего президента Армении.
25 февраля в суде общей юрисдикции Еревана начался судебный процесс по делу третьего президента Армении Сержа Саргсяна. Перед зданием суда прошла акция в поддержку Сержа Саргсяна.
«Саргсян убежден, что в борьбе за справедливость победа не имеет альтернативы и творимые сегодня в Республике Армения многочисленные несправедливости, беззакония и попытки преследования политических противников обречены на неудачу», – отмечается в заявлении.
Офис третьего президента РА выразил благодарность «тысячам сторонников третьего президента РА Сержа Саргсяна за то, что они, несмотря на неблагоприятные погодные условия, присутствовали на начавшемся сегодня суде по сфабрикованному обвинению, предъявленному Сержу Саргсяну, и своим присутствием поддержали, публично выразили солидарность государственному, политическому деятелю, Герою Арцаха, который подвергается, по сути, политическому преследованию».
Саргсяна обвиняют в превышении должностных полномочий и хищении бюджетных средств. По версии следствия, фигуранты дела (помимо Саргсяна, по нему проходят еще четыре человека) растратили около $1 млн на госзакупках дизеля. Сам политик свою вину не признает и считает, что дело против него сфабриковано.