26 Փետրվար 2020 - 14:10 AMT
ԶՈւ հատուկ նշանակության բրիգադի դեսանտագրոհային խումբը համալրվել է առաջին կին զինծառայողներով: Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը ներկա է գտնվել կանանց համար հատուկ մշակված ձեռնամարտի հնարքների ցուցադրությանը։
Կին զինծառայողները պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին են ներկայացրել համալիր պարապմունքների ընթացքում ձեռք բերած գործնական հմտությունները՝ դանակով հարձակում, պաշտպանություն և մարտավարական այլ հատուկ հնարքներ:
Նշելով, որ սիրում են ընտրած մասնագիտության խորհրդավորությունն ու գաղտնիությունը, կին զինծառայողները վստահեցրել են, որ ֆիզիկապես ու հոգեբանորեն պատրաստ են տղամարդկանց հետ հավասար հաղթահարելու ցանկացած փորձություն և, անհրաժեշտության դեպքում մարտի դաշտում կատարելու հատուկ նշանակության խնդիրներ։
Բրիգադի կանայք իրենց առջև նպատակ են դրել էլ ավելի կոփվել, յուրացնել նոր հմտություններ և լինել լավագույնը, հասնել մասնագիտական բարձունքների։

Десантно-штурмовая группа бригады спецназа ВС Армении пополнилась первыми женщинами-военнослужащими.
Как сообщает пресс-служба министерства обороны Армении, 26 февраля министр Давид Тоноян принял участие в показательных вуступлениях рукопашного боя для женщин.
«Первые женщины-военнослужащие группы показали министру обороны практические навыки, приобретенные в ходе сложных тренировок, включая атаку ножом, защиту и другие специальные тактические приемы», – говорится в сообщении.
Женщины-военнослужащие заверили, что они готовы наравне с мужчинами выполнять и преодолевать поставленные перед ними цели и задачи особой важности на поле боя.
Служба женщин в армии в Армении не является обязательной. Однако женщины могут поступить на регулярную службу на добровольной основе.