27 Փետրվար 2020 - 06:42 AMT
Ավինյան. Կորոնավիրուսի տարածմանն արձագանքելու հստակ ծրագիր ունենք
Հայաստանը հստակ ծրագիր ունի կորոնավիրուսի դեպքի գրանցմանն արձագանքելու համար, «Շանթ» հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը։
Հարցին, թե արդյո՞ք ՀՀ-ն կարող է տեղայնացնել վարակը, եթե նման դեպքեր գրանցվեն՝ նա ասել է, որ բավականին խիստ հսկողություն է սահմանվել:
«Հայաստանն ունի այդ հնարավորությունները: Եվ առողջապահության նախարարության, և աշխատանքի ու առողջապահության տեսչական մարմնի գործողությունները եղել են բավականին տրամաբանական: Հսկողությունը բավականին խիստ է նույնիսկ շատ զարգացած երկրների համեմատ… Կարծում եմ՝ ընդհանուր պետական, առողջապահական համակարգը պատրաստ է»,- ասել է Ավինյանը:
Վրաստանում հաստատվել է կորոնավիրուսի առաջին դեպքը․ վարակակիրը 50-ամյա տղամարդ է, որը ժամանել Իրանից Ադրբեջանի տարածքով։
ՀՀ-ն փակել է Իրանի հետ ցամաքային հաղորդակցությունը, իսկ օդայինը՝ սահմանափակել: 2 երկրի քաղաքացիները կարող են վերադառնալ հայրենիք, ցամաքով իրականացվում են բեռնափոխադրումներ։ ՀՀ տարածքում բեռնատարները տեղաշարժվում են ոստիկանության ուղեկցությամբ։