2 Մարտ 2020 - 11:31 AMT
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով կորոնավիրուսի վերաբերյալ վարչապետի մատնանշած կասկածելի 9 դեպքին նշել է, որ դրանք նոր չեն, այլ հերթական ստուգվող խումբն է:
«Վարչապետի մատնանշած կորոնավիրուսով 9 կասկածելի դեպքի վերաբերյալ նորից կրկնեմ. նրանք հերթական ստուգվողների խումբն են, որոնք մինչ օրս եղել են 120 հոգի։ Եթե նոր դեպք արձանագրվի, բոլորն անմիջապես կտեղեկացվեն դրա մասին»,- գրել է նա:
Կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նիստից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ՀՀ-ում կորոնավիրուսի նոր դեպք չկա, մի քանի կասկածելի դեպքեր ախտորոշվել են և պատասխանը բացասական է եղել, ևս 9 թեստի պատասխանի դեռ սպասում են:
Մարտի 1-ին ՀՀ-ում հայտարարվեց, որ կորոնավիորւսով վարակի առաջին դեպքն է գրանցվել: Պացիենտը ՀՀ 29 տարեկան քաղաքացի է, տղամարդ, ով կնոջ հետ օդանավով ժամանել է փետրվարի 28-ին, Թեհրանից։ Նույն չվերթով ՀՀ ժամանած ևս 31 քաղաքացի կարանտինում են գտնվում Ծաղկաձորի «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցում:

2 Март 2020 - 11:56 AMT
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян прокомментировал информацию о 9 возможных больных новым коронавирусом в Армении, о которой ранее упоминал премьер-министр РА Никол Пашинян.
По словам министра, речь идет не о новых случаях.
«Это очередная группа людей, которых должны проверить, их всего 120 человек. Если будет зарегистрирован новый случай (коронавируса), все будут немедленно проинформированы», – отметил глава Минздрава РА.
Ранее Пашинян сообщил, что в Армении было зафиксировано 3-4 подозрительных случая, которые не подтвердились, осталось проверить еще 9 человек, которых протестируют в течение дня.
В ночь на 1 марта в Армении был зафиксирован первый подтвержденный случай коронавируса. Пациент – 29-летний гражданин Армении, прибывший из Тегерана в страну 28 февраля вместе с женой.