ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն արձագանքել է Թուրքիայի ԱԳ նախարարի՝ ԼՂ խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ հայտարարությանը՝ նշելով, որ Թուրքիան չի կարող ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում որևէ դեր ունենալ։
Խոսնակը պատասխանել է հարցին, թե ինչպես ՀՀ ԱԳՆ-ն գնահատում Թուրքիայի ներգրավվածությունը ԼՂ խաղաղ կարգավորման գործընթացում, քանի որ մարտի 2-ին Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հանդիպել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ։
«Արդեն իսկ եղել է ՀՀ ԱԳ նախարարի համապատասխան անդրադարձը։ Հավելենք, որ Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ ոչ բարեկամական քաղաքականությամբ, որը ԼՂ հակամարտության համատեքստում արտահայտվում է նաև Ադրբեջանին ցուցաբերվող միակողմանի ռազմաքաղաքական աջակցությամբ, Թուրքիան չի կարող ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում որևէ դերակատարում ունենալ»,- ասել է նա:
Թուրքիայի ԱԳ նախարարն ավելի վաղ անդրադարձել էր ԼՂ կարգավորմանը՝ նշելով, որ Մինսկի խումբը պետք է ավելի արդյունավետ աշխատի այդ խնդրի լուծման ուղղությամբ: Նա նշել էր, որ ՄԽ որոշումը պետք է ամբողջությամբ հարգի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները:

3 Март 2020 - 14:13 AMT
Турция не может играть какую-либо роль в карабахском урегулировании. Такое заявление сделала пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, комментируя состоявшуюся 2 марта встречу главы МИД Турции Мевлюта Чавушоглу с сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
Чавушоглу на встрече в Анкаре с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым, Стефаном Висконти, Эндрю Шофером и личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком заявил, что МГ ОБСЕ должна проводить более активную деятельность в целях решения карабахской проблемы. «Конфликт должен быть решен на основе суверенитета и в рамках признанных на международном уровне границ Азербайджана», – написал Чавушоглу в своем микроблоге в Twitter по итогам встречи с представителями Минской группы ОБСЕ.
«Уже был соответствующий комментарий главы МИД Армении. Добавим, что Турция, ведущая недружественную политику в отношении Армении и армянского народа, которая в контексте нагорно-карабахского конфликта выражается также в оказываемой Азербайджану односторонней военно-политической поддержке, не может играть какую-либо роль в мирном урегулировании конфликта», – заявила Нагдалян.
Ранее глава МИД Армении Зограб Мнацаканян ответил на заявление Чавушоглу по карабахскому урегулированию. «Совет министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу сопредседателям Минской группы ОБСЕ относительно нагорно-карабахского конфликта наводит на текст Луки 4:23, который гласит: «Врач, исцели себя сам», – написал Мнацаканян в Twitter.