ՀՀ Զինված ուժերում առաջիկայում սպասվում են լայնածավալ զորավարժություններ, որոնց ժամանակ, միգուցե, ուսումնական կիրառությամբ ցուցադրվի նոր ՍՈւ-30ՍՄ մակնիշի գերժամանակակից բազմաֆունկցիոնալ կործանիչ օդուժի հզորությունը: Այս մասին հայտարարել է ՊՆ մամուլի խոսնակ, ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը, գրում է «Հայաստանի Հանրապետությունը»:
«Մեծ զորավարժությունների ժամանակ, երբ հրաձգությունը մարտական է լինում, կիրառվում է նաև ծանր տեխնիկա, այդ թվում՝ հրթիռներ։ Նմանատիպ զորավարժությունների ժամանակ, միգուցե, կիրառվեն նաև ՍՈւ-30ՍՄ կործանիչ ինքնաթիռները»,– մանրամասնել է Հովհաննիսյանը։
Խոսելով «ՍՈւ-30 ՍՄ-ի մարտավարական տվյալների և տեխնիկական հնարավորությունների մասին, նա ասել է, որ ՀՀ զինված ուժերը կործանիչ ավիացիա մինչ այս չեն ունեցել:
«Առաջին անգամ ձեռք ենք բերել կործանիչ ավիացիա և մեր հնարավորություններն այս իմաստով բազմապատկվել են։ Մեր հիմնական հակառակորդը նույն որակի ինքնաթիռ չունի։ Օդուժի այս տեսակը բազմաֆունկցիոնալ նշանակություն ունի՝ և՛ պաշտպանողական է, և՛ հարձակողական։ Լայն սպեկտրի ֆունկցիաներ կատարող աշխարհում շատ առաջատար և զարգացած ինքնաթիռ է։ Համարվում է մեծ հզորությամբ ծանր կործանիչ։ Երկու շարժիչով սնվող «հսկան» կարող է իր հետ փոխադրել մինչև 8 տոննա մարտական բեռնվածք։ Գործողության շառավիղը ևս շատ մեծ է՝ մինչև 1500 կիլոմետր, ինչը թույլ է տալիս տարածաշրջանում շատ հզոր օդուժ ունենալ»,- ասել է նա։
ՍՈւ-30 ՍՄ կործանիչների առաջին խմբաքանակը Հայաստան հասավ 2019-ի դեկտեմբերին։ Ձեռքբերումը, ինչպես նշել էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, շրջադարձային նշանակություն ունի ՀՀ անվտանգության և ժողովրդի ապահովման հարցում։
2019-ին ՀՀ զինված ուժերում մեծածավալ աշխատանքներ են իրականացվել մարտական հերթապահության կատարելագործման ուղղությամբ։ Դիրքերը և հենակետերը համալրվել են տեսադիտարկման համակարգերով, արեւային կայաններով, ապահովվել են խմելու ջրով եւ էլեկտրական հոսանքով։

7 Март 2020 - 11:05 AMT
В Армении в ближайшее время ожидаются широкомасштабные военные учения, во время которых, возможно, с учебным применением будет продемонстрирована мощь сверхсовременных многофункциональных истребителей Су-30СМ. Об этом в беседе с изданием «Айастани Анрапетутюн» сказал пресс-секретарь министра обороны Армении, военный эксперт Арцрун Ованнисян (интервью дано до перехода Ованнисяна на новую должность – ред.).
«Во время больших учений, когда стрельба боевая, применяется также и тяжелая техника, в том числе и ракеты. Во время подобных учений, возможно, будут применены и истребители Су-30СМ», – отметил Ованнисян.
Говоря о тактических данных и технических возможностях истребителей, он отметил, что ВС Армении до сих пор не имели истребительной авиации.
«Впервые мы приобрели истребительную авиацию, и наши возможности в этом намного смысле умножились. У нашего основного противника нет истребителей такого качества. Этот тип авиации имеет многофункциональное значение – и оборонительное, и наступательное. Это ведущий в мире и очень продвинутый истребитель, выполняющий функции широкого спектра. Он считается тяжелым истребителем большой мощности. Двухмоторный гигант может перевозить до 8 тонн боевого груза. Радиус действия тоже очень большой – до 1500 километров, что позволяет иметь в регионе очень мощную авиацию», – подчеркнул Ованнисян.
Первая партия российских истребителей Су-30СМ прибыла в Армению в декабре 2019 года. По словам премьер-министра Армении Никола Пашиняна, это событие имеет поворотное значение в вопросе безопасности народа Республики Армения.