Կորոնավիրուսի տարածման պատճառով Ryanair-ը կրճատել է դեպի Իտալիա պլանավորված թռիչքների ժամանակացույցը, փոխանցում է The Irish Times-ը:
Որոշումն ընդունվել է Իտալիայի վարչապետ Ջուզեպպե Կոնտեի՝ երկրում շարժն ու հավաքները սահմանափակելու մասին հայտարարությունից հետո:
Երեքշաբթի աշխատանքային օրվա ավարտից հետո մինչև ապրիլի 8-ը Ryanair-ը դադարեցրել է բոլոր ներքին չվերթերը դեպի Բերգամո, Միլան, Պարմա և Տրևիզո:
Բացի այդ, ավիաընկերությունը հայտարարել է, որ մինչև ապրիլի 8-ը խիստ կրճատվել է նաև միջազգային չվերթերը դեպի Բերգամո, Միլան Մալպենսա, Վենետիկ, Պարմայ, Ռիմինի և Տրևիզո: Այդ ուղղություններով թռիչքները գործելու են միայն ուրբաթ, շաբաթ, կիրակի և երկուշաբթի օրերին:
Ընկերությունից նշել են նաև, որ չնայած չվացուցակների կրճատմանը, թռիչքների մի մասը կիրականացվի՝ Իտալիա եկած զբոսաշրջիկներին հետ տանելու համար:
Ryanair-ում հայտարարել են նաև, որ բոլոր տուժած ուղևորները ստացել են էլեկտրոնային նամակներ՝ իրենց չվերթի չեղարկման կամ հետաձգման մասին: Եթե ուղևորները չեն ստացել այդ նամակները, ապա նրանց թռիչքները կիրականացվեն ըստ պլանավորվածի:
Իր հերթին, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը քաղաքացիներին խորհուրդ է տալիս կորոնավիրուսից խուսափելու համար՝ զերծ մնալ դեպի Իտալիա ուղևորություններից։
«ՀՀ քաղաքացիներին կոչ ենք անում խստագույնս ձեռնպահ մնալ Իտալիա այցելությունից, իսկ ներկայումս Իտալիայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին՝ անհապաղ ընդհատել ուղևորությունը և վերադառնալ ՀՀ։

10 Март 2020 - 11:02 AMT
Ирландская авиакомпания Ryanair Holdings Plc с 10 марта по 8 апреля приостанавливает все внутренние рейсы по Италии из международных аэропортов Бергамо, Мальпенса (Миланский аэропорт), Пармы и Тревизо, которые находятся на севере страны, а также сокращает число международных рейсов из аэропортов Бергамо, Мальпенса, Венеции, Пармы, Римини и Тревизо. Такое решение принято в связи со вспышкой коронавируса в стране, пишет The Irish Times.
Международные рейсы будут выполняться только по понедельникам, пятницам, субботам и воскресеньям.
Так как в стране все еще находится большое количество туристов, Ryanair отмечает, что должен продолжить выполнять полеты по ограниченному расписанию из северной Италии для репатриации иностранных граждан.
В авиакомпании заявили, что все пассажиры на рейсах, на которые распространяются запреты на поездки или отмена рейсов, получают электронные письма, где им предлагаются трансферные рейсы, полное возмещение или кредиты на поездки.
МИД Армении, в свою очередь, призывает граждан РА строжайшим образом воздержаться от визитов в Италию, а находящихся в данный момент в Италии граждан РА – немедленно прервать путешествие и вернуться в Армению.
«Призываем граждан РА поддерживать постоянную связь с посольством Армении в Италии», – говорится в заявлении МИД РА.
Италия лидирует в Европе по распространению легочного заболевания COVID-19, вызываемого вирусом нового типа. Заражение выявлено у 9172 человек, 463 скончались, 724 уже выздоровели.