Մարտի 10-ի դրությամբ ՀՀ սահմանին նույն կերպ շարունակվում է հսկողությունը, սակայն Իտալիայից ժամանող քաղաքացիներին կարանտինային գոտի տեղափոխելու մասին տեղեկություն այս պահին չկա: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին ասացին ՀՀ առողջապահության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնում:
Հայտնի չէ նաև՝ Իտալիայում կորոնավիրուսի տարածման ֆոնին, այդ երկրից վերադարձող քաղաքացիները կարանտինային գոտի տեղափոխելու մասին հարցն ԱՆ-ում քննարկվել է, թե՝ ոչ: Հաամապատասխան հարցին գերատեսչությունում հայտնեցին, որ այս պահին ոչինչ ասել չեն կարող:
Ավելի ուշ նախարարությունը հորդոր տարածեց՝ խուսափել Իտալիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Իսպանիա, Ճապոնիա, Չինաստան, Իրան, Հարավային Կորեա ճանապարհորդելուց, իսկ այդ երկրներից վերադարձող քաղաքացիներին` 14 օր խուսափել շփումներից և ինքնամեկուսանալ:
Նախարարությունում նաև նշել են, որ Հայաստանից դուրս գործուղումներ պլանավորելիս անհրաժեշտ է խուսափել նշված երկրներ մեկնելուց, կամ առհասարակ՝ գործուղումների մեկնել խիստ անհրաժեշտության դեպքում: Գործատուներին խորհուրդ է տրվում ապահովել վիրուսի բարձր տարածվածություն ունեցող երկրներից վերադարձած աշխատողների հեռահար աշխատանքը տնից:
ԱՆ-ից հորդորել են նաև խուսափել շնչառական վարակներով հիվանդների հետ շփումից, անհնարինության դեպքում` օգտագործե'լ անհատական պաշտպանիչ միջոցներ (դիմակներ),հաճախակի լվանալ ձեռքերը` առնվազն 20 վայրկյան տևողությամբ, հատկապես սնունդ ընդունելուց առաջ, գրիպանման երևույթների առկայության դեպքում, չզբաղվել ինքնաբուժմամբ և դիմելլ բժշկի:

Глава Минздрава Армении Арсен Торосян призывает граждан РА не посещать Италию, Францию, Германию, Испанию, Японию, Китай, Иран, Южную Корею. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
«Исходя из ситуации, обусловленной распространением по всему миру нового коронавируса COVID-19, призываем избегать поездок в следующие страны: Италия, Франция, Германия, Испания, Япония, Китай, Иран, Южная Корея», – отметил Торосян.
Он призвал при планировании командировок за пределы Армении избегать поездок в данные страны, а также совершать командировки только в случае крайней необходимости. Кроме того, министр призвал граждан, вернувшимся из указанных стран, «в течение 14 дней избегать контактов и самоизолироваться», а «работодателям вернувшихся из указанных стран сотрудников обеспечить их удаленной работой из дома», и «избегать организации в Армении международных мероприятий с участием лиц, прибывших из указанных стран».
«Мы также призываем: избегать контактов с пациентами с респираторными инфекциями, в случае невозможности – использовать индивидуальные защитные средства (маски); часто мыть руки, продолжительность мытья не менее 20 секунд, особенно перед приемом пищи; при наличии симптомов гриппа не заниматься самолечением, обращаться к врачу», – написал Торосян.
МИД Армении также, учитывая нынешнюю ситуацию, связанную с распространением коронавируса, призывает граждан Армении временно избегать поездок в Исламскую Республику Иран, Китайскую Народную Республику, Республику Корея, Японию и страны ЕС (преимущественно Италию, Германию, Францию и Испанию), за исключением крайне необходимых случаев.
Распространение вируса SARS-CoV-2 началось с китайской провинции Хубэй в декабре 2019 года. С тех пор он проник более чем в 100 стран. По последним данным проекта университета Джонса Хопкинса, всего в мире зарегистрировано более 113 тысяч случаев заражения коронавирусом, более 80.7 тысячи из них – в Китае. Жертвами инфекции по всему миру стали 4024 человека, больше 64 тысяч – излечились.