ՀՀ-ում մարտի 12-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի 4 դեպք կա, նրանցից միայն մեկն ունի գանգատներ, բուժում է ստանում, Կառավարության նիստում հայտարարել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը: Ըստ նրա՝ վարակակիրների հետ շփված 10 անձ մեկուսացվել է հատուկ վայրում՝ կարանտինում գտնվող մյուս 31 հոգու հետ միասին:
Մարտի 11-ին հայտարարվել էր, որ ՀՀ-ում կորոնավիրուսով վարակման ևս 3 դեպք կա: Վարակակիրները վերադարձել էին Իտալիայից. նրանցից երկուսը ՀՀ քաղաքացի են, մեկը՝ Իտալիայի, սակայն աշխատում է ՀՀ-ում:
Թորոսյանը նշել է, որ մյուս երեք վարակվածը որևէ բուժում չեն ստանում:
«Իրականացվել են մեկուսացման աշխատանքներ իրենց բնակավայրերում՝ մեծ թվով մարդկանց: Հնարավոր է՝ նրանց միջից օրվա ընթացքում էլի մարդիկ մեկուսացվեն հատուկ պահման վայրում (հավանաբար, խոսքը «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցի մասին է,- խմբ.)»,- ասել է նա:
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն էլ հայտարարել է, որ կիրակի՝ մարտի 15-ին, Հռոմից դեպի Երևան չարտերային մեկ թռիչք կլինի:
Կառավարության նիստում նշվել է նաև, որ օդանավակայանում հսկողությունը խստացվել է և բոլոր ուղևորները մարտի 11-ից լրացնում են հասցեական քարտեր:
Ընդհանուր առմամբ՝ լրացվել է 6300 հասեցական քարտ: Նշվեց նաև, որ հունվարի 24-ից էլ լրացված 3841 քարտ կա, որոնք միայն ռիսկային գոտիներից վերադարձած քաղաքացիներինն են:
ՀՀ ԱՆ-ից հայտնել են, որ կորոնավիրուսով վարակված բոլոր պացիենտներն ի սկզբանե գտնվել են նախարարության հսկողության տակ` ժամանելուն պես: