Մայր աթոռ. Կիրակնօրյա պատարագի համար հոգևոր հովիվներին «տրված են անհրաժեշտ թելադրություններ»
Կիրակնօրյա պատարագի ժամանակ եկեղեցիներում կանխարգելիչ միջոցների ձեռնարկման համար թեմակալ առաջնորդների միջոցով հոգևոր հովիվներին «տրված են եղել անհրաժեշտ թելադրություններ», հայտարարել է Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Վահրամ քահանա Մելիքյանը:
Նա արձագանքել է կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու համար հանրային միջոցառումները սահմանափակելու մասին հարցումներին:
«Այսօր Սուրբ և Անմահ Պատարագի ընթացքում մեր հոգևորականներն իրենց աղոթքն են բարձրացրել առ Աստված մեր հայրենիքի, մեր ժողովրդի, մեր քաղաքացիների առողջ և անվտանգ կյանքի համար՝ իրենց հորդորը բերելով ներկաներին պատասխանատվությամբ մոտենալ պատկան մարմինների կողմից տրվող ցուցումներին»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Վահրամ քահանա Մելիքյանը նշել է, որ Մայր աթոռում ևս դադարեցված է մի շարք կառույցների` ներառյալ կրթական, սոցիալական խնամատարական հաստատությունների, Մայր աթոռի թանգարանների գործունեությունը:
Նա նաև նշել է, որ իրավիճակից ելնելով` Մայր աթոռում Վեհափառի նախագահությամբ մարտի 16-ին գումարվելու է ժողով, որի ընթացքում կքննարկվեն մի շարք կարևոր հարցեր։
PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում Արարատյան Հայրապետական թեմի տեղեկատվական բաժնի հոգևոր համակարգող տեր Եսայի քահանա Արթենյանը ևս ասաց, որ բացի պատարագներից, Հայ առաքելական եկեղեցում մյուս բոլոր միջոցառումները՝ մշակութային, քարոզխոսություն և այլն դադարեցված են:
«Իսկ առհասրակ, բոլոր արարողությունների մասնակցությունը ոչ մեկի համար պարտադրված չէ և մարդիկ երբևէ պարտադրված չեն եղել մասնակցելու որևէ արարողության, կարծում եմ սա հայտնի փաստ է ու այդպես եղել է միշտ»,- ասաց նա:
Ավելի վաղ ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը կոչ էր արել քաղաքացիներին և բոլոր կրոնական կազմակերպություններին զերծ մնալ զանգվածային ծեսերից՝ չեղարկելով դրանք մինչև համաճարակի վտանգի իսպառ վերացումը։
Նախարարը հիշեցրել էր, որ Հարավային Կորեայում և Իրանում կորոնավիրուսային վարակը մեծ տարածում էր ստացել հենց կրոնական արարողությունների պատճառով։
Մարտի 13-ին Գարեգին Բ-ն և Հայաստանի եպիսկոպոսները հայտարարություն էին տարածել՝ նշելով, որ ՀՀ-ում եկեղեցիները շարունակելու են գործել: Հայտարարությամբ նաև կոչ էր արվում «հետևողականությամբ ու ամենայն լրջությամբ պահպանել մասնագիտացված կառույցների կողմից սահմանված պահանջներն ու ցուցումները և իրականացնել համավարակի կանխարգելման բոլոր միջոցառումները»: ՀՀ վարչապետն ու առողջապահության նախարարը մի քանի օր է՝ հորդորում են խուսափել շփումներից, խուսափել հանրային վայրեր և միջոցառումների մասնակցելուց: