Դեկտեմբերի 27-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կկայանա գեղասահքի դպրոցի բացումը: Վերջինս կկոչվի Ռուսաստանի գեղասահքի օլիմպիական չեմպիոն Եվգենի Պլյուշչենկոյի անունով: Այդ մասին այսօր կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնել է մարզահամերգային համալիրի սեփականատեր «Բամո» ընկերության բաժնետերերից մեկը` Հովիկ Մուրադյանը:
«Դեռեւս 2 ամիս առաջ մենք ծրագրում էինք մարզահամերգային համալիրում գեղասահքի դպրոց բացել: Մենք Եվգենի Պլյուշչենկոյի հետ բանակցություններ ենք վարում համագործակցության կարգավորման համար, նրա մասնակցությունը այս նախագծին լավագույն կերպով կանդրադառնա Հայաստանում գեղասահքի զարգացման վրա»,- նշել է Հովիկ Մուրադյանը` ավելացնելով, որ դպրոցի սաների 25%-ի համար դասընթացներն անվճար են լինելու, իսկ գները` բոլորին մատչելի:
Գեղասահքի դպրոցի բացման արարողությանը մասնակցելու համար Երեւան է ժամանել ինքը` Եվգենի Պլյուշչենկոն, որը վարպետության դասեր է անցկացրել երիտասարդ գեղասահորդների համար:
«Մենք բանակցություններ ենք վարում դպրոցի բացման համար: Բացի իմ անունից ես ցանկանում եմ իմ ներդրումն ունենալ Հայաստանում գեղասահքի զարգացման գործում: Մենք շատ աշխատանք ունենք անելու, բայց ինձ հաճելի է շփվել եւ մարզել երեխաներին»,- հայտնել է գեղասահքի օլիմպիական չեմպիոնը` ավելացնելով, որ բանակցություններ են ընթանում մարզահամերգային համալիրի ղեկավարության հետ, որպեսզի մարզիչներ եւ բարձր որակավորմամբ մասնագետներ հրավիրվեն Ռուսաստանից եւ աշխարհի այլ երկրներից:
«Հեռանկարում մենք դիտարկում ենք նաեւ Երեւանում միջազգային սեմինարների, վարպետության դասերի, կոնֆերենցիաների, դպրոցական մրցույթների անցկացման հնարավորությունը, քանի որ այստեղ գոյություն ունեն բոլոր հնարավորությունները Գեղասահքի աշխարհի առաջնության անցկացման համար»,- հաղորդել է Եվգենի Պլյուշչենկոն` ավելացնելով, որ նա ծրագրեր ունի դպրոցներ բացելու Սանկտ-Պետերբուրգում, Վոլգոգրադում եւ այլ քաղաքներում: Օլիմպիական չեմպիոնի խոսքերով, լավագույն հայ գեղասահորդները կներգրավվեն իր խմբի մեջ եւ կմասնակցեն շատ միջազգային մրցույթների:
Դեկտեմբերի 27-ին եւ 28-ին Երեւանում կկայանա Եվգենի Պլյուշչենկոյի եւ հունգար ջութակահար Էդվին Մարտոնի «Ստրադիվարիուսի ոսկե սառույցը» շոու-ծրագիրը: Այն 2007թ.-ից ներկայացվել է Ռուսաստանում, ԱՊՀ երկրներում եւ Բալթիայում:

16 Декабрь 2008 - 11:16 AMT
В Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна 27-го декабря состоится открытие спортивной школы фигурного катания, которая будет названа именем олимпийского чемпиона России по фигурному катанию Евгения Плющенко. Об этом сегодня в ходе пресс-конференции заявил один из акционеров владельца СКК компании “Бамо” Овик Мурадян.
“Еще 2 месяца назад мы планировали учредить в СКК спортшколу фигурного катания. Мы ведем переговоры по налаживанию сотрудничества с Евгением Плющенко, участие которого в этом проекте наилучшим образом отразится на развитии фигурного катания в Армении”, – отметил Овик Мурадян, добавив, что для 25% учеников школы занятия будут бесплатны, а цены будут доступны для всех.
Для участия в церемонии открытия школы фигурного катания в Ереван прибыл сам Евгений Плющенко, который провел мастер-класс для молодых фигуристов.
“Мы ведем переговоры по открытию школы. Кроме своего имени, я хочу внести свой вклад в развитие фигурного катания в Армении. Нам предстоит проделать много работы, но мне приятно общаться и тренировать детей”, – заявил олимпийский чемпион по фигурному катанию, добавив, что сейчас ведутся переговоры с руководством СКК для того, чтобы пригласить тренеров и высококачественных специалистов из России и других стран мира.
“В перспективе мы рассматриваем также возможность проведения в Ереване международных семинаров, мастер-классов, конференций, конкурсов в школе, так как здесь существуют все возможности для проведения также Чемпионата мира по фигурному катанию”, – сообщил Евгений Плющенко, добавив, что у него есть планы по открытию школ в Санкт-Петербурге, Волгограде и в других городах. По словам олимпийского чемпиона, лучшие армянские фигуристы будут включены в его группу и будут участвовать во многих международных конкурсах.
27-го и 28-го декабря в Ереване пройдет шоу-программа Евгения Плющенко и венгерского скрипача Эдвина Мартона “Золотая лед Страдивари”. Эта шоу-программа с 2007 года была представлена в России, в странах СНГ и Балтии.