Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ հաստատված 115 դեպքից 1-ն արձանագրվել է բուժքրոջ մոտ, ով իր մասնագիտական առաքելությունն է իրականացրել ինֆեկցիոն հիվանդանոցում: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Բուժքույրն անմիջապես հոսպիտալացվել է, նրա վիճակը գնահատվում է բավարար, թոքաբորբ չունի։
«Այս օրերին բուժաշխատողներն աշխատում են գերծանրաբեռնված` հաճախ հայտնվելով ռիսկային իրավիճակներում: Նրանք համարվում են վարակվելու ամենախոցելի խմբերից մեկը։ Խնդրում ենք հարգել նրանց աշխատանքը և մնալ տանը»,- ասվում է գրառման մեջ:
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 19-ի առավոտվա դրությամբ երկրում վարակի 115 հաստատված դեպք կա, մեկն առողջացել է:

19 Март 2020 - 10:43 AMT
В Армении 1 из подтвержденных случаев коронавируса диагностирован у медсестры, осуществляющей профессиональную миссию в инфекционной больнице. Об этом сообщил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
По его словам, она была немедленно госпитализирована, состояние ее здоровья оценивается как удовлетворительное, воспаления легких у нее нет.
«В эти дни медработники работают в сверхзагруженном режиме, часто оказываясь в содержащих риски ситуациях. Они – одна из самых уязвимых групп в плане заражения», – отметил министр.
Он вновь призвал уважать их работу и оставаться дома.
В Армении 19 марта, по состоянию на 13:00, выявлено 122 случая заражения, один из пациентов выздоровел.