23 Մարտ 2020 - 12:08 AMT
Արարքը կպատժվի տարբեր չափի տուգանքներով, կալանքով կամ ազատազրկմամբ՝ կախված հետևանքներից ու վարակվածների վիճակի ծանրությունից:
Այս առթիվ PanARMENIAN.Net-ը որոշեց հասկանալ՝ ինչ պատիժներ են նախատեսված տարբեր երկրներում կարանտինային նորմերի խախտման համար։
Կորոնավիրուսը հայտնվեց Չինաստանում 2019-ի վերջում։ Վարակի տարածման օջախ դարձավ չինական Հուբեյ նահանգը, ավելի ճիշտ՝ վարչական կենտրոն Ուհան քաղաքը։ Չինաստանն առաջինը կարանտին սահմանեց՝ մեկուսացնելով բազմամիլիոնանոց բնակչությունը նահանգներում, քաղաքներում, ավելի ուշ՝ տներում։
Կարանտինի պայմանների խախտման համար երկրում տուգանք է սահմանված, կալանք կամ մինչև 3 տարվա ազատազրկում։ Երկիր մուտք գործելիս՝ կարանտինային հսկողությունից հրաժարվող կամ սանհսկողության ուժերին չենթարկվող անձինք ևս կարող են տուգանվել մինչև 5000 յուան (մոտ $700)։
Իտալիայում, որը Եվրոպայում վիրուսի տարածման օջախը դարձավ, իրադրությունը մի քիչ ավելի թեթև է։ Այն մարդկանց համար, որոնց ցուցված է առանց հատուկ թույլտվության փողոց դուրս չգալ և չհեռանալ կարանտինի փակված քաղաքներից, մինչև 3 ամիս ազատազրկում կամ մինչև €206 տուգանք է նախատեսված։
Եվրոպայում վարակվածների քանակով Իտալիային հաջորդում է Իսպանիան, որտեղ արտակարգ դրության իրավասու մարմինների հրահանգներին, արգելքներին կամ հրամաններին չենթարկվելու համար նախատեսված է €1500-ից մինչև €600,000-ի տուգանք։
Ֆրանսիայում, որտեղ վարակման դեպքերը նույնպես արդեն հազարների են հասնում, կարանտինը խախտելու համար օրենսդրությամբ նախատեսված պատիժը նոր է ներդրվել: Արդյունքում, երկրում որոշեցին եզակի խախտումը պատժել 135 եվրո տուգանքով, 15 օրում կրկնակի խախտումը՝ 1500 եվրո: 30 օրում 4-ից և ավելի անգամ կարանտինը խախտողներին կարող են ազատազրկել մինչև 6 ամիս ժամկետով ու տուգանել 3700 եվրոյով:
Գերմանիայում կառավարությունը մարտի 22-ին խստացրել է կորոնավիրուսի կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումները՝ քաղաքացիներին արգելելով 2 հոգուց ավելի խմբերով հավաքվել: Բացառություն կկազմեն միայն բազմանդամ ընտանիքները կամ մի հարկի տակ ապրող մարդիկ: Արգելքն ուժի մեջ կլինի երկու շաբաթ․ այն կվերահսկի ոստիկանությունը։ Խախտողների համար մինչև €25,000 տուգանք է նախատեսված:
Ավստրալիայում ինքնամեկուսացումից հրաժարվելու դեպքում կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացիները կարող են ազատազրկվել մինչև 1 տարի ժամկետով կամ տուգանվել մինչև $50,000-ով։
Մինչդեռ Իսրայելի իշխանությունները խստացրել են կարանտինային միջոցառումները։ Տնից թույլատրվում է դուրս գալ միայն սնունդ և դեղորայք գնելու համար, ինչպես նաև այն քաղաքացիներին, որոնք աշխատում են կենսապահովման ոլորտում։ Արգելվում է տանը հյուրեր ընդունել, 10 մարդուց ավելի մասնակցությամբ ժողովներ գումարել։ Շենքերում վերելակներ թույլատրվում է մտնել միայն մեկ անձի։ Իսկ կարանտինն անփութությամբ խախտելու համար մինչև 3 տարվա ազատազրկում է սպառնում, եթե կարանտինը միտումնավոր է խախտվում՝ մինչև 7 տարվա։
Արգենտինայում նույնպես վճռական են տրամադրված․ մարտի 20-ից երկրում արգելվում է առանց անհրաժեշտության տնից դուրս գալը։ Կարելի է դուրս գալ միայն սնունդ, դեղորայք և կենսական անհրաժեշտության այլ ապրանքներ գնելու։ Փողոցում գտնվելը վերահսկում են տեղական իշխանությունները, ոստիկանությունն ու ժանդարմերիան։ Օրինախախտները կարող են ազատազրկվել 6 ամսից մինչև 2 տարով։ Իսկ կարանտինային ռեժիմը խախտողներին 3-15 տարվա ազատազրկում և մինչև 100,000 արգենտինյան պեսո ($1600) տուգանք է սպառնում։
Ռումինիայի ղեկավարությունը մարտի 19-ից քրեական պատիժ է սահմանել նրանց համար, ովքեր չեն կատարում կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ցուցումները։ Իշխանությունների պահանջներն անտեսելու համար նախատեսված է 3 տարվա ազատազրկում, այլ մարդկանց վարակելու համար՝ մինչև 5 տարվա, կորոնավիրուսի դեմ պայքարի միջոցառումները չկատարելու համար, որի հետևանքով մարդ է մահացել՝ մինչև 15 տարվա։
Կորեայում, որտեղ վարակման մի քանի հազար դեպք կա, հոսպիտալացման ռեժիմի կամ կարանտինի խախտման համար նախատեսված է մինչև 10 մլն վոն (մոտ $8200) տուգանք կամ մինչև 1 տարվա ազատազրկում։
Լեհաստանում կարանտինը չպահպանողներին կամ հիվնդության մասին տեղեկությունները թաքցնողներին մինչև 5000 զլոտիով (մոտ €1200) են տուգանում։
ԱՄՆ-ում կարանտինային միջոցների ձեռնարկումը ինչպես տեղական, այնպես էլ դաշնային իշխանությունների իրավասությունում է, ուստի սահմանված պատիժը տարբերվում է ըստ նահանգների։ Այդպես՝ Վիսկոնսինում, եթե մարդը գիտի, որ վարակված է և հրաժարվում է կարանտինից, կարող է տուգանվել $500 կամ կալանավորվել մինչև 30 օր ժամկետով։ Վայոմինգում մեկուսացման ռեժիմի խախտման համար մինչև $10,000 տուգանք է սահմանված և մինչև 1 տարվա ազատազրկում։ Իսկ Տեխասում՝ մինչև 6 ամսվա ազատազրկում և $2000 տուգանք։ Դաշնային օրենսդրությամբ նախատեսվում է ոչ ավելի, քան $100,000 տուգանք և/կամ 1 տարվա ազատազրկում, եթե այն մահվան պատճառ չի դարձել, և ոչ ավելի, քան $250,000 տուգանք և/կամ 1 տարվա ազատազրկում՝ մահվան ելքով պատահարի դեպքում։ Նախատեսվում է նաև տուգանք իրավաբանական անձանց համար՝ $200,000, եթե խախտման հետևանքով մահ չի գրանցվել, և $500,000՝ հակառակ դեպքում։
Ադրբեջանում կարանտինի խախտման և սահմանափակող այլ միջոցների համար սոցիալական մեկուսացման շրջանակում կարող է տուգանք նշանակվել՝ մինչև $120 ֆիզիկական անձանց դեպքում, և $1200՝ պաշտոնյաների։ Եթե այդ ռեժիմների խախտման դեպքում հիվանդությունը տարածվել է կամ դրա իրական սպառնալիք է ստեղծվել, տուգանքը կկազմի մինչև $3000 կամ մինչև 3 տարվա ազատազրկում։

PanARMENIAN.Net рассказывает о наказаниях, предусмотренных за нарушение карантинных мер в разных странах.
Коронавирус появился в Китае в конце 2019 года. Очагом распространения стала китайская провинция Хубэй, а точнее – ее административный центр, город Ухань. Китай первым ввел карантин, изолировав многомиллионное население в провинциях, городах, а потом и домах. Нарушение условий карантина в стране может караться штрафом, арестом или тюремным заключением до трех лет. При въезде в страну лица, отказывающиеся пройти меры карантинного контроля или сопротивляющиеся службам санитарного надзора, могут быть оштрафованы на сумму до 5000 юаней (примерно $700).
В Италии, которая стала очагом распространения вируса в Европе, все обстоит менее строго. Для граждан, получивших предписание без специального разрешения не выходить на улицу и не покидать города, закрытые на карантин, предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок до 3 месяцев или штрафа до €206.
По количеству зараженных вирусом в Европе за Италией следует Испания, где за несоблюдение приказов, запретов, инструкций или запросов, сделанных компетентными органами во время чрезвычайного положения, предусмотрены штрафы от €1500 до €600,000.
Во Франции, где ситуация также вышла из-под контроля, и случаи заражения уже исчисляются тысячами, законодательство не предусматривает наказание за нарушение карантина, однако, в соответствии с Кодексом общественного здравоохранения, министр здравоохранения своим приказом может предписать «любую меру, соразмерную действующим рискам».
В Германии пока не определились с дальнейшими действиями. Хоть и страна входит в пятерку самых зараженных в Европе, решение о введении общенационального запрета на выход на улицу пока не принято. 22 марта канцлер Германии Ангела Меркель проведет встречу с главами земельных правительств, на которой будет обсуждаться возможность введения такого запрета.
В Австралии за отказ от самоизоляции граждане, зараженные коронавирусом, могут быть лишены свободы сроком до года или приговорены к штрафу в размере до $50,000.
Между тем, власти Израиля ужесточили карантинные меры из-за распространения коронавируса. Покидать жилища разрешается только для приобретения еды и лекарств и тем категориям граждан, которые заняты в сфере жизнеобеспечения. Запрещено принимать дома гостей, устраивать собрания более 10 человек. В лифтах зданий разрешается ездить только по одному. А за нарушение карантина по небрежности грозит лишение свободы до 3 лет, если карантин нарушен намеренно – до 7 лет.
В Аргентине тоже настроены решительно: с 20 марта в стране запрещается выходить из дома без необходимости. Выходить из дома можно будет только за покупками еды, лекарств и другой жизненно необходимой продукции. Нахождение на улице будет контролироваться местными властями, полицией и жандармерией. Нарушители могут быть осуждены на срок от 6 месяцев до 2 лет. А нарушение карантинного режима влечет заключение от 3 до 15 лет и штраф до 100,000 аргентинских песо ($1.6 тыс).
В Румынии, где на сегодняшний день всего около 230 подтвержденных случаев заражения, власти 19 марта ввели уголовное наказание для тех, кто не исполняет предписания по борьбе с коронавирусом. За игнорирование требований властей можно получить до 3 лет лишения свободы, за заражение при этом других людей коронавирусом – до 5 лет, за несоблюдение мер по борьбе с коронавирусом, которое привело к смерти человека, – до 15 лет лишения свободы.
В Республике Корея, где также выявлено несколько тысяч случаев заражения, за нарушение режима госпитализации или карантина предусматривается штраф в размере до 10 млн вон (около $8200) или тюремный срок до одного года.
В Польше введены штрафы в размере до 5000 злотых (около €1200) за несоблюдение карантина, а также за сокрытие информации о заболевании.
В США карантинные меры входят в компетенцию как федеральных, так и местных властей, поэтому наказания также отличаются в зависимости от штата. Так, в штате Висконсин, если человек знает, что он заражен, и отказывается от карантина, может быть оштрафован на $500 или взят под арест до 30 суток. В Вайоминге нарушение режима изоляции влечет штраф до $10,000 и заключение сроком до года, в Техасе – лишение свободы до 6 месяцев и штраф в $2000. Федеральное законодательство предусматривает за нарушение карантина штраф в размере не более $100,000 и/или один год тюремного заключения, если оно не повлекло за собой смерть, штраф не более $250,000 и/или один год тюремного заключения в случае летального исхода, а также штраф для юридических лиц – $200,000, если нарушение не привело к смерти, $500,000 в противном случае.
В Азербайджане за нарушение карантина и прочих ограничительных мер в рамках социальной изоляции грозит штраф в размере до $120 – для физических лиц, до $1200 – для должностных. При нарушении же этих режимов, повлекшем распространение заболеваний или создающем реальную угрозу его распространения, будет применяться штраф до $3000, либо лишение свободы на срок до 3 лет.