ՀՀ-ում կորոնավիրուսով վարակված 190 պացիենտի մեծ մասի առողջական վիճակը բավարար է, առողջական լուրջ խնդիրներ չունեն, վարակվածներից միայն 14-ը թոքաբորբ ունեն, հայտնել է ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Թոքաբորբ ունեցողներից միայն 6-ը կարիք ունեն ինտենսիվ թերապիայի, այդ հիվանդները գտնվում են Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցի ռեանիմացիոն ծառայության հսկողության տակ, ստանում են համապատասխան բուժում, սակայն թոքերի արհեստական շնչառություն նրանց չի արվում: 6 քաղաքացու առողջական վիճակը գնահատվում է կայուն, ծանր չէ, բայց պահանջում է մշտական հսկողություն»,- ասել է նախարարը:
Թորոսյանը հիշեցրել է, որ կորոնավիուսը բարդանում է տարեց և քրոնիկ հվանդություններ ունեցողների մոտ՝ նշելով, որ 6 պացիենտն ունեն հարակից ուղեկցող հիվանդություն:
Թոքաբորբ ունեցող մյուս քաղաքացիները ստանում են սիմպտոմատիկ բուժում, մնացած պացիենտները հատուկ բուժում չեն ստանում:
Թորոսյանը հիշեցրել և հորդորել է հետևել պարետատան և ԱՆ-ի ցուցումներին:
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 22-ի առավոտվա դրությամբ երկրում վարակի 190 հաստատված դեպք կա, երկու հոգի առողջացել է: ՀՀ-ում կորոնավիրուսի 190 դեպքից 157-ը կապված են 2 օջախի հետ, դրանցից մեկը կապված է Էջմիածնի հետ, մյուսը՝ Երևանում գործող արտադրամասի:

В Армении у 14 пациентов из 190 подтвержденных случаев коронавируса наблюдается воспаление легких, только 6 из них нуждаются в интенсивной терапии. Об этом в прямом эфире в Facebook сообщил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
«Шестеро нуждаются в интенсивной терапии, так как страдают фоновыми заболеваниями. Они находятся под наблюдением в отделе реанимации инфекционной больницы Норка, получают соответствующее лечение, кислород, однако процедура искусственной вентиляции легких не проводится», – отметил Торосян.
По его словам, состояние этих 6 граждан не тяжелое, оценивается как стабильное, однако они нуждаются в постоянном наблюдении. Остальные пациенты не получают специального лечения, только жаропонижающие средства.
По сообщению пресс-службы Минздрава республики, на 22 марта в стране были проведено 1246 лабораторных исследований на наличие коронавируса, подтвержденных случаев – 190, из которых активных кейсов – 188.