7 օրվա ընթացքում միայն առաջնային անհրաժեշտության տեսակի ծառայությունները, խանութները ու դեղատները պետք է աշխատեն, Պարետատան նիստին հայտարարել է ՀՀ պարետ Տիգրան Ավինյանը:
«Ուզում եմ նաև տեղեկացնել, որ ընդհանուր առմամբ մեր կողմից կիրառվող միջոցառումները մինչ այս փուլը եղել են արդյունավետ և 7 օրվա ավելի խիստ ռեժիմին անցում կատարելու նպատակը լինելու է վերահսկելիությունը շարունակել պահել և շարունակել զարգացնել այն գործիքակազմը, որը մեզ թույլ կտա վարակի շղթաները հայտնաբերել ու կանխարգելել»,- ասել է նա:
Ավինյանը տեղեկացրել է, որ տարածվելու են տեղաշարժի սահմանափակումներ ՀՀ քաղաքացիների համար և յոթ օրվա ընթացքում պետք է հնարավորինս փորձ արվի պահպանել ինքնամեկուսացման ռեժիմը:
Նա հայտնել է, որ սահմանափակումների ցանկի հրապարակումից հետո նոր մեխանիզմներ կներդրվեն, որոնք թույլ կտան ՀՀ-ով քաղաքացիների տեղաշարժը հնարավորինս սահմանափակել:
«Մեր քաղաքացիներին կոչ կանենք մնալ ինքնամեկուսացված, որպեսզի մենք ունենանք ժամանակ արդիականացնելու մեր գործիքակազմը և շարունակելու արդյունավետ պայքարը կորոնավիրուսի դեմ»,- հայտարարել է նա:
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 24-ի առավոտվա դրությամբ երկրում վարակի 235 հաստատված դեպք կա, երկու հոգի առողջացել է: ՀՀ-ում արդեն տնտեսական որոշ գործունեության տեսակների սահմանափակումներ են մտցվել՝ մասնավորապես չեն գործի սրճարանները, ռեստորանները, գեղեցկության սրահներ, առևտրի որոշ կետերը, բուքմեյքերակնա գրասենյակները:

24 Март 2020 - 14:19 AMT
В Армении в течение 7 дней должны работать только услуги и магазины первой необходимости, а также аптеки. Об этом заявил вице-премьер Армении, комендант Тигран Авинян на очередном заседании комендатуры.
«Хочу сообщить, что, в целом, применяемые нами до этого этапа меры были эффективными, и переход к более строгому режиму на 7 дней нацелен на продолжение контроля и развитие инструментария, который нам позволит обнаружить и предотвратить цепочки инфекции», – отметил Авинян.
Он добавил, что для граждан РА будут введены ограничения на передвижение, и нужно постараться максимально сохранять режим самоизоляции в течение 7 дней.
«Мы внедрим новые механизмы, которые позволят нам по возможности ограничить передвижения граждан Армении, и обратимся к нашим гражданам с призывом оставаться в самоизоляции, чтобы у нас было время для модернизации наших инструментов и продолжения эффективной борьбы с коронавирусом», – добавил комендант.
В Армении, по состоянию на 24 марта, выявлено 235 случаев коронавируса, из которых 2 пациента выздоровели, активных кейсов – 233. С 16 марта в стране объявлено чрезвычайное положение, которое продлится до 14 апреля.