Թեստավորման արդյունքում ևս երկու զինծառայողի մոտ ախտորոշվել է կորոնավիրուս, 35 զինծառայողի թեստավորման արդյունքը բացասական է, հայտնել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ կորոնավիրուսով վարակվել է 3 զինծառայող:
Նա նշել է, որ հաստատված դեպքերը փոխկապակցված են տվյալ զորամասում գրանցված առաջնակի դեպքի հետ: Զինծառայողները հոսպիտացված են, նրանց առողջականը գնահատվում է բավարար։ Երկու զինծառայողն էլ նախապես մեկուսացված էին։
«Հինգ վարակված զինծառայողից ոչ մեկը չունի թոքաբորբ, մեկի մոտ առկա է թույլ արտահայտված ջերմություն, մյուս չորս զինծառայողները բացարձակ չունեն հիվանդությանը բնորոշ ախտանիշներ։
Զինծառայողների հետ սերտ շփում ունեցածները շարունակում են մնալ մեկուսացված հատուկ առանձնացված տարածքում, որն ապահովված է կենցաղային անհրաժեշտ պայմաններով լիարժեք մեկուսացման համար։ Մեկուսացված զինծառայողներին մատուցվում է բարձրակարգ սնունդ»,- ասված է հայտարարության մեջ։
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 25-ից երկրում 7 օրով գործում է քաղաքացիների տեղաշարժի սահմանափակում: Հայաստանում մարտի 27-ի առավոտվա դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվը հասել է 329-ի` նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 39-ով: Ապաքինվել է 28 անձ, մեկը մահացել է:

27 Март 2020 - 09:53 AMT
В Армении коронавирус диагностирован у еще 2 военнослужащих. Об этом сообщила пресс-секретарь министра обороны РА Шушан Степанян.
Таким образом, на сегодняшний день коронавирусом заражены 5 военнослужащих. По словам Степанян, после выявления 26 марта коронавируса у трех военнослужащих-контрактников еще 37 военнослужащих сдали тест: результат 35 человек оказался отрицательным, а у двоих коронавирус подтвердился. Они из числа ранее изолированных.
Все зараженные военные госпитализированы, состояние их здоровья оценивается как удовлетворительное.
«Ни у одного из пяти зараженных солдат нет пневмонии, у одного – легкая лихорадка, у других – вообще никаких симптомов.Те, кто находится в тесном контакте с военнослужащими, продолжают находится в изоляции», – отметила пресс-секретарь.
25 марта у троих военнослужащих были взяты тесты на коронавирус, так как у члена семьи одного из них ранее выло выявлено заражение. 26 марта тесты показали положительный результат. Все три подтвержденных случая связаны с первичными случаями в Армении. Военнослужащие были изолированы, что сократило риски дальнейшего распространения вируса.
В Армении, по состоянию на утро 27 марта, выявлено 329 случаев коронавируса, 28 человек выздоровели. 26 марта была зарегистрирована первая смерть в республики от последствий коронавируса.